To kvinder i friluftstøj står tæt sammen ved en sø med kikkerter om halsen.
Det er de to jagtkyndige søstre, der skal overtage stafetten som værter på "Nak og Æd".

Slut med Nikolaj Kirk: Her er de nye værter på "Nak & Æd"

I 2027 vender DR-programmet tilbage med to nye værter. 

logo herognu HER&NU HN

I flere år har det været kokken Nikolaj Kirk og jægeren Jørgen Skouboe, som har taget danskerne med ud i naturen i "Nak & Æd". 

Efter 16 sæsoner besluttede sidstnævnte dog, at det ville blive hans sidste. Indtil da har det stået hen i det uvisse, om Nikolaj Kirk ville fortsætter det ikoniske natur- og jagtprogram med en ny medvært. 

Artiklen fortsætter under videoen:

I en pressemeddelse afslører DR nu, at det bliver de jagtkyndige tvillingesøstre Rikke og Trine Wagner Jacobsen, som bliver det nye værtspar. 

De er begge erfarne jægere og internationale jagtguider, som vil bidrage med nye perspektiver med respekt for programmet stærke traditioner. 

– Jørgen Skouboe og Nikolaj Kirk har skabt et ikonisk univers, som har fået danskerne til både at smile, tænke og mærke naturen tæt på. Vi går til opgaven med ydmyghed og glæde – og en stor respekt for det aftryk, de har sat. Vi håber, at vi kan bygge videre på den fortælling med vores egne erfaringer fra jagtens verden, siger Rikke Wagner i pressemeddelsen. Og Trine fortsætter:

– For os handler jagt om meget mere end at nedlægge et dyr. Det handler om ansvarlighed, håndværk og om at være fuldt til stede i naturen – også når den stiller de største krav. Vi glæder os til at invitere seerne med ud i de øjeblikke, hvor man både bliver udfordret, bevæget og forbundet med noget større. Det er den fortælling, vi håber at kunne være med til at styrke.

Nye kokke

En stor del af "Nak & Æd" er ikke kun nedlæggelsen af måltidet, men også selve tilbedredningen. 

Mens Rikke og Trine bidrager med professionel vildmarksfaglighed, vil en række professionelle kokke gæste programmet og tilberede maden, skriver DR. 

Optagelserne med den nye værtsduo begynder i juni 2026, og programmene får premiere på DR TV og DR1 i 2027.