-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
Stor overraskelse: Kendte flere af kvinderne i forvejen
Da landmand Jonas og hans venner åbnede breve i haven, blev de flere gange overraskede.
Den nordjyske landmand Jonas modtog 34 breve fra interesserede kvinder i den nye sæson af TV 2-programmet 'Landmand søger kærlighed'.
LÆS OGSÅ: Efter chokbryllup: Sådan mødte Michéle Bellaiche sin mand
For at reducere antallet af kvinder til fem, bad han tre venner om hjælp til at læse og sortere i brevene, og det viste sig at være en god beslutning. En af vennerne, Chris, der også havde tilmeldt Jonas til programmet, havde nemlig insiderviden om flere af kvinderne.
- Min ven Chris kender generelt rigtig mange, så han kendte lige pludselig også flere af de her piger, som havde skrevet breve til mig, fortæller Jonas til HER&NU og fortsætter:
- Det var med til at gøre valget lidt nemmere, for så kunne man lige få lidt ekstra information fra ham.
Selvom Chris, ifølge Jonas, forsøgte at holde sig objektiv ved at lade de andre gutter vurdere visse breve, endte hans kendskab med at være en fordel for nogle af kvinderne.
LÆS OGSÅ: Her er Sarah Grünewalds nye tv-program
- Der var nogle af de piger, som jeg har valgt, som han kendte i forvejen. Den ene var noget familiært, og så kendte han moren til den anden. Det var sjovt og tilfældigt, lyder det fra Jonas.
Hvilke kvinder, der er tale om, afslører Jonas ikke.
LÆS OGSÅ: Janni og Karstens skilsmisse: Sønnen er også smidt ud