-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
Var færdig med skuespil: Dette opkald fik Sofie Lassen-Kahlke til at ændre mening
Sofie Lassen-Kahlke skal igen til at spille skuespil.
"Hver ting til sin tid" havde Sofie Lassen-Kahlke netop udtalt i et interview om sin nye bog, da hun fik spørgsmålet, om hun savnede at lave skuespil.
LÆS OGSÅ: Kreativ jul: Lise Baastrup har taget drastisk valg
Sofie Lassen-Kahlke har ikke spillet skuespil siden 2018, men i stedet har hun brugt tiden på at skrive bøger og er sprunget ud som forfatter - et erhverv hun elsker.
Så da journalisten spurgte, om Sofie savnede skuespil kunne hun ærligt svare:
- Jeg svarede med det samme nej. Af et helt ærligt hjerte. Min nye hverdag med at skrive, og hvad der dertil hører, holdt jeg så uendelig meget af, og at hver ting måtte være til sin tid her i livet, skriver Sofie.
Sofie vidste ikke på det tidspunkt, at hun en time senere skulle få et særligt opkald.
- Jeg blev ringet op og tilbudt rollen som tepotten Mrs. Potts i musicalen "Skønheden og Udyret". Min yndlingskarakter i en af mine yndlingstegnefilm. Lige med det samme vidste jeg, at jeg blev nødt til at bide samtlige ord i mig igen, skriver Sofie og tilføjer:
- Den rolle kunne jeg ikke sige nej til. Og så i en opsætning, der starter på Det Kongelige Teater. Jeg kan ikke sige andet, end at jeg glæder mig helt utroligt til den første kostume prøve og til at være en del af det fortryllende univers.
LÆS OGSÅ: Ser du "Krummernes Jul"? Her er nissen Nova i dag
Lige nu kan Sofie Lassen-Kahlke opleves i genudsendelsen "Krummernes Jul", hvor hun spiller drillenissen Stella.