-
En enkelt sætning, da Janni Ree mistede sin far, har gjort, at hun aldrig græder
-
Janni Ree afslører: Jeppe vil have et barn med mig
-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
Dronning Elizabeths katastrofale år: Tre skilsmisser og en brand
År 1992 var et sort år for dronning Elizabeth og resten af det engelske kongehus.
I dag er det 25 år siden, Englands daværende premierminister John Major rejste sig i parlamentet og meddelte, at prins Charles og prinsesse Diana havde besluttet at lade sig separere. Det var 9. december 1992, det år, dronning Elizabeth i sin 40-års jubilæumstale kaldte for ”Annus Horribilis” – et katastrofalt år.
Samme år blev to af dronningens andre børn, prins Andrew og prinsesse Anne, separeret fra deres respektive ægtefæller, og slottet Windsor blev udsat for en voldsom og kostbar brand.
LÆS OGSÅ: Fem ting du kan se, mens du venter på ‘The Crown’
Der er sket mangt og meget i det engelske kongehus siden, og dronning Elizabeth kan her et kvart århundrede efter John Majors triste meddelelse glæde sig over en spritny forlovelse i kongehuset.
Tidligere på måneden kom det nemlig frem, at hendes barnebarn, den britiske prins Harry, 33, har friet til sin kæreste, den 36-årige skuespillerinde Meghan Markle, som han har været kærester med i halvandet år. Brylluppet skal foregå i foråret 2018.
LÆS OGSÅ: ‘Ron Weasley’ indrømmer: Harry Potter var kvælende