Kongen deltager i markering af 80-året for Bornholms befrielse
Kongen deltager i markering af 80-året for Bornholms befrielse.

Kong Frederik ærede de dræbte bornholmere: Sidder dybt i mig

I sidste uge deltog kong Frederik i markeringen af 80-året for Bornholms befrielse. 

logo herognu HER&NU HN

Solskinsøen levede op til sit navn, da kong Frederik i sidste uge deltog i markeringen af 80-året for Bornholms befrielse.

Artiklen fortsætter under videoen:

Han indledte sit besøg i Rønne, hvor han var med til at genindvie en mindesten for flere dræbte borgere på øen under de sovjetiske bombardementer i maj 1945, og siden gik turen også til Nexø, der ligesom Rønne blev lagt i ruiner.

Artiklen fortsætter under billedet:

En flok børnehavebørn fik også mulighed for at hilse på kongen.
En flok børnehavebørn fik også mulighed for at hilse på kongen.

Efter et besøg på Bornholms Forsvarsmuseum spiste han frokost med tre ældre bornholmere, der havde oplevet bombardementet som børn.

– Det er meget vigtigt for at mig at være til stede på Bornholm, den stolte klippeø, som jo godt er klar over sit historiske ophav, specielt de sidste 80-81 år. Det sætter sig også rigtig dybt i mig i dag. Jeg har haft mulighed for at tale med tre, der husker dagene med bombningen. Det skal man huske at fortælle videre, så vores generation eller yngre ved, hvorfor der bliver flaget 4. eller 5. maj, forklarede kongen.

Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.

På forside opleves Ole Henriksen, Susse Wold, Sara Bro, Palle fra 'Hotel Romantik' og Søren Torpegaard Lund fra Eurovision.
HER&NU-forside uge 21.