-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
-
10 kendte ærkeengle – søg hjælp til kærlighed, angst, sorg og helbredelse
-
Bemærker du et dyr igen og igen, er det måske et tegn: ”De vil fortælle dig noget”
-
Her er de syv indre energier, der former vores valg – hvilken er du?
-
Er der en engel, der vil fortælle dig noget? Lær at tolke engletal her
Kronprins Frederik i New York: Løber for fred
Efter Kronprins Frederik havde fået pusten igen trak han i jakkesættet.
Kronprins Frederik
kom ikke kun i
arbejdstøjet til de
mange møder og arrangementer ved åbningen af
FN’s Generalforsamling i
sidste uge.
LÆS OGSÅ: Sussi afslører ny yngre kæreste
Den 55-årige tronfølger var også tidligt oppe og deltage i en morgenløbetur i Central Park sammen med FN-ambassadørernes løbeklub.
Frederiks charmeoffensiv i New York var en del af kampagnen for Danmarks kandidatur til en plads i FN's Sikkerhedsråd for perioden 2025-2026.
LÆS OGSÅ: Christina efter 'Landmand søger kærlighed': Har fået en kæreste
– Da min morfar, Frederik 9., i 1960 holdt tale til FN, sagde han: ”Hvis vi læser FN-pagten, bliver de fire hovedformål med denne organisation tydelige: Fred, menneskerettigheder, international lov og sociale fremskridt. Lad os ikke debattere hvilke af disse formål, der er vigtigst. For de er alle indbyrdes afhængige". I de kommende dage skal jeg mødes og tale med repræsentanter for mange forskellige lande, små såvel som store: I FN vægter ethvert lands stemme lige tungt. Jeg glæder mig til nogle spændende dage, sagde kronprinsen, da han indledte det tredages ophold i New York.
LÆS OGSÅ: Niels Erik dumpet af ny kæreste på sms