-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
Kronprinsen trodser smerterne og tager til Australien
Frederik vil bestemt ikke gå glip af en dejlig tur til Sydney,
Selvom han for nylig blev opereret for en smertefuld diskusprolaps, vil kronprins Frederik ikke gå glip af en skøn tur til Sydney i Australien, hvor han skal overvære Invictus Games, der hylder skadede militærpersoner.
Den hårde flytur afskrækker tilsyneladende ikke den smerteplagede kronprins, selv om den lange tur i siddende stilling må blive noget af en udfordring.
LÆS OGSÅ: Åh nej! Kronprins Frederik i alvorlige problemer
LÆS OGSÅ: Prins Joachim nyder Møgeltønder: Her kan jeg være mig selv
Hoffet bekræfter, at det er planen, at Frederik tager af sted trods sin tilstand.
- Det er planen, at Kronprinsen deltager, men det er for tidligt at sige noget mere præcist, siger hoffets kommunikationschef, Lene Balleby, til HER&NU.
LÆS OGSÅ: Dronning Margrethe taber millioner
LÆS OGSÅ: Første sommer uden Henrik: Margrethes ensomme ferie
Oprindeligt havde de australske medier nyheden om, at både Mary og Frederik ville deltage i legene, men det står helt fast, at Mary ikke er med på turen til hendes fødeland. Da den nyhed nåede de australske medier, var der stor skuffelse.
- Vi havde glædet os så meget, lød det fra bladet Women’s Weekly, der havde set frem til reportager med ”deres” prinsesse.
SE BILLEDERNE: Joachim og Marie på besøg hos rekrut Nikolai
Artiklen fortsætter under videoen, hvor du kan høre dronning Margrethe fortælle om Kongehusets specielle forhold til Livgarden.
LÆS OGSÅ: Prins Nikolai afslører: Her er mit drømmejob
Nu må de ”nøjes” med Marys mand, der trodser sine smerter for at være med, når legene åbner.
Og mon ikke Marys familie får mulighed for at sige hej til deres danske familiemedlem i pauserne mellem de officielle pligter.
LÆS OGSÅ: Vildt forbrug: Kongehuset fyrer 129.160 kroner af hver dag