-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
Bendtner om sin store fejl: Jeg var ikke lykkelig på nogen som helst måde
Nicklas Bendtner så det som sin eneste mulighed for at gøre en ende på tiden hos den tyske fodboldklub.
I 2014 skiftede Nicklas Bendtner fra Arsenal til fodboldklubben Wolfsburg i Tyskland, hvor han ifølge den indgåede kontrakt skulle spille i tre år. Men allerede i 2016 blev han fritstillet og kunne rejse hjem til Danmark.
Opholdet i Tyskland tegnede ellers til at blive godt for Bendtner. Men ret hurtigt gik tingene skævt, for Bendtner og træneren levede på ingen måde op til hinandens forventninger.
LÆS OGSÅ: Philine får fjernet ‘Lord’-tatovering: Bendtner fortjener ikke at stå på min krop
- Det blev aldrig en kæmpe succes at være i Wolfsburg. Jeg ville ikke være der. Jeg var ikke lykkelig på nogen som helst måde. De behandlede mig sindssygt dårligt. Jeg skulle træne alene og to gange om dagen, husker 32-årige Nicklas Bendtner.
En Mercedes endte med at blive årsagen til fodboldspillerens endelige exit fra klubben.
LÆS OGSÅ: Realitybabe i stor sorg: Nu sagsøger hun dyrlæge
- Jeg blev nødt til at prikke lidt til systemet. Der var en mulighed, jeg så, som jeg tog. Og den mulighed var at posere lidt diskret med en Mercedes, indrømmer han.
Bundesliga-klubben Wolfsburg har bilfabrikken Volkswagen som hovedsponsor, og Volkswagens store konkurrent er Mercedes. Derfor var det et problem og en økonomisk omkostning for klubben, at Bendter postede et billede på Instagram, hvor han var igang med at sætte sig ind i en Mercedes.
LÆS OGSÅ: Casper Balo kom aldrig tilbage på ‘Paradise Hotel’: Produktionen fejlede
Se Nicklas fortælle om sit Mercedes-stunt herunder. Se hele afsnittet af 'Bendtner og Philine' på Dplay netop nu.