-
En enkelt sætning, da Janni Ree mistede sin far, har gjort, at hun aldrig græder
-
Janni Ree afslører: Jeppe vil have et barn med mig
-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
Helena Christensens livsfarlige optagelse: Omringet af hajer
Topmodellens båd brød sammen på Det Indiske Ocean, og hun blev først reddet efter et par dage.
Selvom topmodeller normalt lever en glamourøs tilværelse med alverdens solbeskinnede strande som deres arbejdsplads, så oplevede Helena Christensen, 51, engang bagsiden af medaljen ved at have paradis som kontor.
Det skete, da hun for nogle år siden skulle skyde nogle billeder til det internationale modemagasin Vogue på Zanzibar. Her skulle nogle af modebillederne tages på en båd, så Helena og fotografen Fabrizio Ferri sejlede ud i Det Indiske Ocean, og her begyndte problemerne for alvor, da båden brød sammen og ikke længere kunne sejle.
LÆS OGSÅ: Geggo ramt af smertefuld bækkenløsning
Hun, fotografen og kaptajnen var milevidt fra land, og for at fordrive tiden besluttede fotografen sig for at dykke.
- Så kom kaptajnen løbende vildt gestikulerende, at han skulle stoppe. Hvis han havde gjort det, havde han ikke overlevet, fordi der var hajer i vandet og de var sultne, ligesom det var parringssæon, fortæller Helena til den engelske avis, The Times.
LÆS OGSÅ: 'Prinsesser fra blokken'-babe har lagt sit liv om: Jeg lå indlagt i tide og utide
Fotografen fulgte fornuftigt nok kaptajnens råd og blev på dækket, hvor problemerne fortsatte for gruppen, der ikke blev reddet med det samme.
- Et par dage efter, da vi næsten var løbet tør for vand og mad, blev vi reddet, siger Helena Christensen.
LÆS OGSÅ: Fra politibetjent til pædagog: Cassia ofrede sit liv i Brasilien for Charles