Faktisk deltog Andreas selv som 20-årig i 'X Factor' tilbage i 2009, hvor han desværre røg ud lige inden liveshows.
- Hold da kæft, mand. Det er det vildeste, jeg nogensinde har set. Er du helt normal i hovedet, spurgte Remee i sjov efter at have set Andreas' optræden.
Herunder kan du se en remixet version af, da Andreas var til audition i 'X Factor' tilbage i anden sæson
Derfor betyder det også meget for Andreas at kunne troppe op i 'X Factor', nu hvor han har fundet sig selv som artist og stadig skiller sig ud.
Annonse
- Det er full circle for mig at skulle spille i 'X Factor' - jeg var med i 2. sæson helt ung og dårlig og uvidende om alting i hele verden - jeg har siden fulgt med i programmet og ligeså meget som det kan irritere mig, er de der magiske øjeblikke det hele værd, fortæller musikeren.
Tre år efter 'X Factor'-deltagelsen - i 2012 - blev Andreas nummer to i TV2-sangkonkurrencen 'Voice', hvor han blev anført af sin mentor Xander Linnet. Og i sidste sæson af 'X Factor' i 2020 var han kommet med helt op på sidelinjen, hvor han hjalp dommeren Ankerstjerne med sine artister.
Andreas blev nummer to i 'Voice' i 2012
Andreas Odbjerg til tredje liveshow af 'The Voice - Danmarks største stemme' sammen med sin mentor Xander Linnet (Foto: Thomas Lekfeldt/ Ritzau Scanpix)
Og nu er Andreas altså endelig forrest på livescenen i 'X Factor'.
- Jeg glæder mig selvfølgelig til at stå der, som en artist der klarede den på trods af en lang snørklet vej. Jeg håber, det kan give håb til nogen - både rejsen, men også min nye sang, som jeg skal spille, forklarer Andreas.