-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
Lene Beier tilbage i 'Vild med dans': Jeg har det bedre i gummistøvler
'Vild med dans'-deltageren fra sidste års sæson savner bestemt ikke at være på gulvet.
Da 'Vild med dans' rullede over skærmen sidste efterår, var 'Landmand søger kærlighed'-værten Lene Beier en af nydanserne i dansekonkurrencen.
Efter flere uger med de laveste point fra dommerne blev det dog til et farvel for tv-værten Lene Beier og partneren Frederik Nonnemann under sidste års 'Knæk cancer-show'.
Mens mange af de tidligere nydansere drømmer sig tilbage til deres deltagelse i 'Vild med dans', har Lene Beier det dog noget anderledes:
- Jeg savner det faktisk ikke. Jeg har det bedre i gummistøvler, end jeg har det i dansesko. Det var sjovt at være med, og det var en oplevelse for livet, som jeg vil glæde mig til at fortælle mine børnebørn om i fremtiden, men for mig var det også rigtig svært at stå inde på gulvet, og jeg tager hatten af for dem, der bare kan det. Jeg kæmpede med mine nerver hver fredag. Så jeg har det bedre med at kigge på og nyde de andre danse, fortalte Lene Beier til Realityportalen.dk, da vi mødte hende lige inden aftenens afsnit af 'Vild med dans'.
LÆS OGSÅ: Lene Beier: Sådan er chancerne for ny sæson af ‘Landmand søger kærlighed’
- Men det er så skønt at være tilbage i studiet som gæst. Jeg har ikke helt så svedige håndflader, som jeg havde, da jeg selv var danser. Men jeg er selvfølgelig nervøs på min gamle partner Frederiks vegne. Jeg har siddet og fulgt med hver fredag hjemme i sofaen, sendt sms-stemmer hver uge, og jeg håber bare virkelig, at han når til finalen. Det er helt sikkert ham, jeg håber, der vinder det hele sammen med Julia Sofia. De gør det simpelthen så godt begge to, fortsatte hun.
'Landmand'-værten tilføjede, at hun synes, det er fantastisk, at Frederik har fået en partner som Julia Sofia, der er lærenem, har et prinsessegen i sig og er væsentligt bedre, end hun selv var.
Her er SMS-koderne til ‘Vild med dans’
LÆS OGSÅ: Britt Bendixen efter hård kommentar: Jeg er drøn ked af det
LÆS OGSÅ: ‘Årgang 0’-Rachel og storebror David til ‘Vild med dans’: Her er vores favoritter