-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
Mary laver stoleleg i Milano
Mary satte sig i Hans J. Wegners danske møbelklassiker Cirklenstolen og fik fødderne op.
Veloplagt kastede kronprinsesse Mary kongelig glans over den danske udstilling på Milan Design Week. På Museo Nazionale Scienza e Tecnologia Leonardo Da Vinci så hun det flotte håndværk fra danske arkitektur- og designvirksomheder og hørte, hvordan de gamle traditioner videreføres med fokus på bæredygtighed. Netop bæredygtighed er også noget Mary går meget op i.
Artiklen fortsætter under videoen
LÆS OGSÅ: SE HER: Vild kemi mellem Asta Björk og Jimilian
– I tråd med den grønne omstilling er jeg blevet mere bevidst om mit eget forbrug. Og impacten af mit forbrug. Det er langt fra nemt, at vi kan leve 100 procent bæredygtigt. Men hvert positivt skridt tæller, sagde hun til B.T. Til besøget havde hun da også pakket blandt andet en 17 år gammel Prada-kjole.
LÆS OGSÅ: Hurtige Vincent: Kongelige børn i mål
Det travle to-dagesprogram blev rundet af med en gallamiddag hos designikonet Rossana Orlandi, og her blev kronprinsessen spurgt, om hun ville prøve en af de særlige stole. Hun havde allerede siddet på et hav af stole under besøget - endda også danske klassikere, hun kender så godt hjemmefra.
– Jeg har siddet på så mange stole. Jeg kunne være international stoletester, lød det muntre svar fra Mary, inden hun satte sig og prøvede Orlandis særlige stol.