-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
'Matador'-stjerne som dronning Margrethe: Jeg forstår hende
'Matador'-stjernen Ulla Henningsen kan sagtens relatere til dronningen.
Dronning Margrethes liv bliver til en musical, der næste sommer får premiere på Det Kongelige Teater.
LÆS OGSÅ: Christopher laver sjov hyldestsang til fodboldlegende
Ulla Henningsen, 71, er en af skuespillerne, der skal portrættere majestæten i fortællingen om hendes tid som prinsesse og dronning.
På et menneskeligt plan føler 'Matador'-stjernen, at hun sagtens kan relatere til dronningen, der som andre mødre står og har stået i vanskelige familiære situationer, når jobbet kommer på tværs.
LÆS OGSÅ: ‘Diamantfamilien’ er tilbage: Se traileren her
– At have en fuldtidskarriere samtidig med, at man skal være mor, det er ikke nemt. Det er et konstant pres og en stærk følelse af ikke at slå til. Det kunne jeg godt forestille mig, at hun måske også har oplevet, selvom hun sikkert har været bedre til at tackle det end mig. Hendes interesse for alt muligt andet end det, der er hendes dont her i livet, er genkendeligt, fortæller Ulla.
Artiklen fortsætter under billedet...
Hun har selv været i audiens hos dronningen for at takke for sit ridderkors, som hun fik i 2000.
LÆS OGSÅ: Janni og Karsten: Stikker af til Afrika
– Hun er absolut meget nærværende, meget iagttagende, observant og venlig og ordentlig. Jeg har stor respekt for hende og det er med den, jeg også går ind til rollen.