-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
'X-factor'-Karí: Jeg skal være far igen
Der sker store ting i Karís liv lige nu. Udover at være en af de heldige deltagere i årets ’X-factor’-liveshows, går der ikke længe før, at han skal være far for anden gang.
Færøske Kári Fossdalsá kom i fredagens afsnit af 'X-factor' gennem nåleøjet videre fra bootcamp, og han er nu i fuld gang med at forberede sig til liveshows ledsaget af sin coach, DJ’en Martin Jensen. Men selvom forberedelserne fylder det meste i Karís liv for tiden, er der også noget andet, der fylder ekstra meget. Hans kæreste skal nemlig føde parrets andet barn i slutningen af april.
Artiklen fortsætter under videoen, hvor Martin Jensen fortæller om den nye sæson X Factor....
LÆS OGSÅ: CHOK! Deltager droppet i 'Luksusfælden': Udvandrer i vrede
- Hun har termin sidst i april, lige efter 'X-factor'-finalen, fortæller han og uddyber, at det mest udfordrende ved at være med i det populære tv-program, er at skulle være væk fra sin kæreste og 4-årig datter, som inden længe får en lillesøster. Parret venter sig nemlig en lille pige.
Lige nu bruger Karí det meste af sin tid i København, og det føles langt fra Aalborg, som er der parret har valgt at bosætte sig, da de for 2,5 år siden flyttede fra Færøerne.
LÆS OGSÅ: Efter 70 år i Vedbæk: Janni og Karsten melder ud om flytning
- Det træls at være væk fra dem, men jeg skal nok klare det, siger den 25-årig 'X-factor'-deltager, som også nyder den chance, han har fået for at være med i sangkonkurrencen.
- Jeg kommer i hvert fald til at gøre mit bedste, og hvis det ikke er godt nok, så kan jeg ikke gøre mere end det, siger Karí, som til daglig arbejder som murerlærling, men drømmer om at kunne leve af at lave og spille musik.