Der er ikke sparet på hverken drama, fest eller intime stunder i "Temptation Island", der har fanget opmærksomheden hos tusindvis af seere.
Men når man skal lave et tv-program, foregår der naturligvis en del ting i kulissen, som seerne skånes for at se – men som alligevel var en stor del af hverdagen hos de medvirkende.
Artiklen fortsætter under videoen...
I en video på TikTok deler singlen Mia Nørgaard 10 fun facts, man ikke ser i programmet, som du kan læse herunder.
Singlerne sov i et skur
Mens seerne får lov at se parrene på deres lækre værelser med både privat badeværelse, balkon og dobbeltsenge, så var forholdene en smule anderledes for singlerne. Kvinderne sov nemlig sammen – med knap så meget plads.
– To af pigerne fik lov at sove på et værelse, og resten fik lov at sove ude i en tilbygning, sådan et lille skur. Det var bygget op af en enkelt træplade på alle væggene og det der klassiske bølgetag. Jeg kunne personligt godt lide det. Jeg synes, det var rigtig hyggeligt. Vi sov i sådan nogle enkeltmands Ikea-senge, og vi havde et enkelt tøjstativ og en bedroller hver, fortæller Mia.
Telefoner på værelserne
Ifølge Mia var der telefoner på alle parrenes værelser, og når de ringede, kunne man høre dem hele vejen ud til poolen.
– Det var som regel produktionen, der ringede for at fortælle drengene, at de gerne måtte gå ud, eller at der var morgenmad, eller noget andet specialinformation.
De havde en fysisk rygekø
Selvom man ikke ser deltagerne ryge i programmet, så havde de et rygeområde bagved, hvor der var en lille sofa og et askebæger. Man måtte dog kun opholde sig én person ad gangen og ikke snakke med nogen imens.
Området blev også brugt, hvis man ville tage snus.
– Du måtte ikke rende rundt med snus i overlæben på optagelserne. Det vil sige, at hvis der sad en deromme, som havde et stykke snus i munden, så skulle du vente, til de følte, de var færdige med at få deres nikotinboost. Det var der heldigvis aldrig nogen, der gjorde. De fleste satte sig bare om og røg en cigaret og kom tilbage, fortæller Mia.
I mændenes villa med de kvindelige singler havde deltagerne skabt nogle regler for, når man på skift skulle benytte rygeområdet.
– Vi havde en "visuel rygekø" til rygeren, og der ser I faktisk rigtig mange samtaler fra. Det blev en ting, at man blev nødt til at stå i "visuel rygekø", fordi man skulle stå der fysisk.
De skulle have høreværn på
Når deltagerne skulle i sync – det vil sige lave interviews – foregik det ikke i den samme villa, som de boede i. Det fandt sted i et lille hus, der lå en smule nede ad den vej, der adskilte de to villaer, og som man kan se, når man ser klip fra luften.
– Turen derned fra villaen var lidt funky. Du skulle have høreværn på, når du gik derned, eller holde dig for ørerne, hvis der ikke var nok, for du måtte ikke høre, hvad der foregik i den anden villa lige ved siden af, forklarer Mia.
Mændene spiste for sig
Mens vi i programmet ofte ser, at alle deltagerne i villaerne spiser morgenmad sammen, så var reglerne anderledes, når det gjaldt frokost og aftensmad.
– Drengene skulle sidde på værelset gennem frokost og aftensmad. De måtte heller ikke sidde ude foran deres værelser, fordi der ikke blev filmet på de her tidspunkter. Der gik en time, før drengene måtte komme ud igen, og så måtte alle tøserne sidde og snakke sammen.
Produktionen var der ofte
Ifølge Mia var produktionen ofte til stede i villaen – blandt andet når de fire gange om dagen kom for at skifte batterierne i deltagernes mikrofoner.
– Der kom en sød tilrettelægger op med en kasse, rystede med den som om vi var nogle katte, der var sultne, og råbte "batteriskift".
Derudover var produktionen der også generelt meget for lige at tjekke op på ting, forklarer Mia. Når deltagerne skulle have information fra produktionen, skete det dog ofte gennem en højttaler, der stod ved siden af loungen.
– De ting, der primært blev sagt igennem højttaleren, var, "ikke to i rygeren" og "husk at micro ports skal lægge ved poolkanten, hvis man snakker i poolen".
Scener blev optaget flere gange
Når deltagerne skulle på date, ser vi i programmet, hvordan de fx kommer gående på stranden i slowmotion og smiler til hinanden. Det var dog ikke helt lige så idyllisk en gåtur, som det ser ud.
– Det er ikke one take. Det bliver optaget tre til fire gange, fordi der kun er ét kamera. Lad os sige, der er fire mennesker på date. Så skal det her ene kamera fange alle fire mennesker enkeltvis.
Ingen skriveredskaber
Da Mia opholdte sig på ventehotellet, inden deltagerne flyttede ind i villaerne og optagelserne gik i gang, fik hun konfiskeret sin dagbog og blyanter med beskeden om, at det ikke var tilladt at skrive ting ned eller tegne derinde.
– Jeg ved ikke, hvad den konkrete årsag var til, at vi ikke måtte have de her skriveredskaber, men der var en fra produktionen, der sagde, at det kunne have noget at gøre med, at vi kunne sende sedler rundt til hinanden, så vi ville undgå at snakke højt, så kameraerne ikke opfangede det, forklarer Mia.
Men Mia pointerer også, at man på et tidspunkt i de tidlige afsnit kunne se, at fx Sabrina sad med en blyant og et stykke papir. Emma har tidligere fortalt til Realityportalen, at de i kvindernes villa fik udleveret blyanter til at lave sudoku, men at de fandt en anden måde at bruge skriveredskabet på.
– Vi fik taget vores blyanter, fordi produktionen opdagede, at vi havde skrevet sedler til vores kærester, fortalte Emma. Læs mere om, hvordan de smuglede de små noter ind i mændenes villa, her.
Kort forberedelsestid
Selvom deltagerne havde god tid til at nyde de lækre faciliteter og hygge sig med hinanden, så skete det også ofte, at tingene skulle gå hurtigt.
– Når du blev kaldt ned til sync, så havde du lige præcis 37 sekunder til at være klar. Det var som regel lige efter morgenmaden, hvor alle folk i forvejen var smadrede. Det samme gjaldt i øvrigt også for dates. Nogle gange ville vi få to minutter til at gøre os klar til en date, fortæller Mia og tilføjer, at tilrettelæggerne godt kunne finde på at stå i døren og skynde lidt på dem.
(Næsten) ingen musik
I de cirka tre uger, optagelserne varede, var der ifølge Mia kun musik ganske få gange.
– Det er fordi, mikrofonerne opfanger lyden fra musikken. Mikrofonerne skal meget gerne optage vores samtaler og ikke musikken. Så der er generelt ikke rigtig noget musik overhovedet herinde.
– Der var én gang, hvor vi alle stod og dansede lidt, fordi vi lavede sjov med, at der ikke var noget musik. Så fik vi at vide over højttaleren, "er der nogen, der gerne vil have noget musik, for så får vi lige en fotograf op og filmer noget slowmotion".
Når der så endelig var musik, så måtte deltagerne ikke synge med – ellers ville det se rigtig dumt ud, når det blev klippet sammen i programmet og foregik i slowmotion.
Ifølge Mia er der dog i nogle tilfælde blevet tilføjet musik i klipperummet, så det ser ud som om, at der er gang i festen. Her henviser hun til et af de tidligere afsnit, hvor Silja og Thomas havde en samtale ude på badeværelset.
– Der er musik i baggrunden på det klip, som om vi fester ude på den anden side. Der var ingen musik. Det er optaget i stilhed.
Du kan selv se Mias video herunder:
Nyhedsbrev
Få HER&NU og Realityportalens nyhedsbrev direkte i din indbakke
Tilmeld dig nyhedsbrevet, og modtag de bedste artikler om kendte, kongelige og reality direkte i din indbakke