-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
'Landmand'-par samler vildt beløb ind efter tabet af deres 1-årige datter
Bidragene strømmer ind i forbindelse med lille Maries begravelse.
For en uge siden ramte tragedien for Thomas og Nicoline Bertram, som fandt kærligheden i 'Landmand søger kærlighed' for tre år siden.
31-årige Thomas var i gang med at fodre sine grise på gården i Nordjylland, da han kom til at påkøre sin datter på halvandet år med sin traktor. Lille Maries liv stod ikke til at redde, og hun blev erklæret død på vej til hospitalet.
LÆS OGSÅ: ‘Paradise Hotel’-vært afslører massivt utroskab
Da nyheden om dødsfaldet kom frem, skrev 'Landmand søger kærlighed'-værten Lene Beier en besked fra Thomas og Nicoline på sin Instagram.
- Jeg har lovet parret at viderebringe deres ønsker i forhold til lille Maries begravelse, som finder sted i Jerslev kirke i Nordjylland på onsdag. Ønsker nogen af jer at sende en hilsen til Thomas og Nicoline, kan I sende et brev til kirken. Har I mere lyst til at sende en buket blomster, ønsker parret, at I vil give en rød rose på stilk eller en bonderose - og donere resten af beløbet til Danske Hospitalsklovne eller Kræftens Bekæmpelse, skrev Lene Beier.
CHOK: Dansk reality-deltager udsat for gruppevoldtægt
Derfor er der oprettet to indsamlinger i forbindelse med Maries begravelse, som er gået viralt på Facebook, til fordel for henholdsvis Danske Hospitalsklovne og Kræftens bekænpelse. Begge indsamlingers mål var at nå de 10.000, og i skrivende stund er der samlet 36.150 ind til Danske Hospitalsklovne, mens der er samlet lige knap 5000 ind til Kræftens Bekæmpelse
Man kan støtte indsamlingen til Danske Hospitalsklovne HER og til Kræftens Bekæmpelse HER.
LÆS OGSÅ: ÅH NEJ: ‘Årgang 0’-Mathilde bekymret for Robin
View this post on Instagram