-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
Anne Linnets gave: Tog Ritt på sengen
Anne Linnet overraskede med balloner og morgenbrød på Ritt Bjerregaards 80-års fødselsdag.
Ritt Bjerregaard fik ikke lov at sove længe på sin 80-års fødselsdag sidste onsdag. Hun blev taget på sengen af en flok nære venner, blandt andre Anne Linnet, der bankede på døren til hendes hus i Kartoffelrækkerne i København for at være de første til at fejre hende.
- Det har været en dejlig dag, fortalte Ritt, da HER&NU senere på dagen deltog i hendes reception i Dansk Arkitektur Center.
- Anne havde morgenbrød med. Så diskede jeg op med kaffe. Vi hyggede os. Min stue kom til at se helt anderledes ud med deres kæmpe balloner, som der stod 'Ritt' på med hjerter, lød det med et kæmpesmil fra den tidligere minister og EU-kommisær.
LÆS OGSÅ: Hildas bøn til Keld: Find dig en kæreste
LÆS OGSÅ: Lisbet Dahl jubler: Lykkelig for høreapparat
Ny bog på vej
- Jeg vil sige, når man har fødselsdag 19. maj, så er man privilegeret. Når jeg ser på, hvordan der ser ud med blomstrende æbletræer og syrener, der er på vej til at springe ud. Man kan kun blive glad. Og så tænker jeg også over, at det er dejligt, at jeg kan klare den. De her metastaser, jeg har i lungerne, forholder sig så roligt, at jeg ikke har nogen smerter, fortalte Ritt, der på fødselsdagen også udgav fjerde bind af sine erindringer.
LÆS OGSÅ: Marie Bach Hansens vigtige læring: Jeg har brug for ro
Hun er allerede gået i gang med sit næste skriveprojekt.
- Jeg er i gang med at skrive en bog om at vandre sammen med Christine Antorini, afslørede hun.
LÆS OGSÅ: Bendtner om forlist forhold: Savner det ikke
Gemalen, Søren Mønch, var ikke at se til receptionen, men han har det godt, forsikrede Ritt, der ligesom ham er færdigvaccineret mod Covid-19.
- Søren har været isoleret i vores sommerhus ved Kerteminde i over et år. Lige nu er han i København for at få ordnet noget med sine tænder, men ellers har han ikke været her. Det kan jeg ikke holde ud. Jeg er for socialt et menneske. Så jeg har pendlet over for at se nogle mennesker, sagde fødselaren.