-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
CHOK: Ulla Essendrop og Jimmy Bøjgaard går fra hinanden
'Aftenshowet'-vært Ulla Essendrop og sportskommentator Jimmy Bøjgaard er gået fra hinanden efter 10 år som par.
De to rutinerede tv-journalister Jimmy Bøjgaard og Ulla Essendrop er gået fra hinanden efter 10 år som par. Det oplyser de i et interview med Billed-bladet.
Parret har indtil nu boet i Dragør sammen med sønnen Theodor på fem, og selvom de ikke længere skal dele hjem, vil de fortsat bo på tæt på hinanden.
Artiklen fortsætter under videoen af 'Nybyggerne' 2022...
LÆS OGSÅ: Lise Baastrup gravid
- Vi vil fortsat være helt fælles om vores dejlige søns liv og opvækst og ser frem til nye oplevelser sammen på nye måder, fortæller Ulla og fortsætter:
- Al vores fokus er på vores fantastiske søn og af hensyn til ham, kommer vi ikke til at udtale os yderligere om denne private sag, fortæller hun til ugebladet.
LÆS OGSÅ: Højgravide Sunnvá: Det bliver før termin
Trak ikke vejret
Ulla Essendrop fik sig også en slem forskrækkelse sidste år, da hun akut måtte på operationsbordet. Det skete, efter hun fik akutte mavesmerter under livedækningen af OL, der til sidst blev så voldsomme, at hun søgte mod hospitalet. Her fik Ulla så stærkt smertestillende medicin, at hendes vejrtrækning stoppede i mellem 15-20 minutter, har hun fået fortalt af hendes veninde. Det viste sig, at hun både havde tarmslyng og en vandcyste, der skabte store problemer for den populære tv-vært.
Jimmy Bøjgaard arbejder som sportskommentator for TV 2, hvor han særligt er kendt som amerikansk fodbold- og ishockeykommentator, og Ulla Essendrop er vært på 'Aftenshowet' på DR.
LÆS OGSÅ: IKKE SET PÅ TV: Det skete der med Mariam efter styrt i ‘Robinson’