-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Få opskriften her: 'Bagedyst'-stjerner guider til de bedste hveder
Om du spiser hveder torsdag eller fredag, så er her fem forskellige opskrifter på de perfekte hveder fra tidligere 'Bagedyst'-deltagere og dommer.
På fredag den 8. maj er det Store bededag. Det er en dansk helligdag, der altid falder fredag før fjerde søndag efter påske. Dagen er en særlig dansk helligdag, som ikke har sin oprindelse i den bibelske fortælling, som mange andre helligdage, og den blev indført i 1686. Det er en dag, der er tiltænkt bøn og faste, og fordi bagerne holdte fri, bagte de en masse hveder dagen før, som folk kunne købe og spise på helligdagen.
I dag spiser mange danskere stadig hveder på Store bededag, og mange er også begyndt at spise dem dagen før. Der stilles flere steder spørgsmålstegn ved, hvilken dag de faktisk skal spises. Det spørgsmål stiller flere af de 'Bagedyst'-eksperter, som vi har fundet hvedebrødsopskrifter på, også.
LÆS OGSÅ: HOT NEWS: 'Bagedyst'-deltager skal være far
Hveder kan købes hos bageren og i diverse supermarkeder, men ønsker du at bage dem selv, så har vi fundet flere 'Bagedyst'-stjerner, der kan hjælpe dig med opskriften på deres favorit hveder.
Se alle eksemplerne herunder:
Micki Cheng anbefaler alle at spise hvederne med rigeligt smør:
LÆS OGSÅ: 'Bagedyst'-deltager lancerer tøjkollektion: Det er en stor drøm
Tobias Hamann var den første mand, der vinder 'Den store bagedyst' tilbage i 2014. Han giver her sit bud på den bedste hvede:
LÆS OGSÅ: Lene Beier hjælper ensomme, mens hun optager ‘Landmand søger kærlighed’
Jon Daniel Edlund giver et godt råd, som mange måske ikke lige tænker over, for smør og æg skal ud af køleskabet i god tid før bagning. Se restens af hans gode hvede-fif her:
LÆS OGSÅ: ‘Sommerdrømme’-par efter tildeling af sommerhus: Vi havde håbet på panoramaudsigt
Marianne Bjerring Hansen er en af dem, der stille spørgsmålstegn ved dagen for hveder, og hun har en lille afstemning kørende på sin profil. Giv din stemme hos hende, og find vej til hendes opskrift her:
LÆS OGSÅ: 'Maddysten'-finalist mistede retten til faderskab: Har aldrig set sin datter
Mette Blomsterberg var dommer i de første fem sæsoner af 'Den store bagedyst'. I hendes perfekte opskrift på hveder skal dejen æltes i ti minutter. Læs resten af opskriften herunder: