-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
'Gift ved første blik'-Pernilles hemmelige krav til Martin
45-årige Pernille havde to vigtige krav til sin kommende partner, som hun delte med produktionen.
I kærlighedseksperimentet 'Gift ved første blik' lægger de giftelystne singler deres skæbne i eksperternes hænder, når de bliver matchet op og gift med en fremmed.
Artiklen fortsætter efter videoen:
Selvom deltagerne ikke har meget selvbestemmelse i forhold til deres kommende match, så skulle de angive en række såkaldte 'dealbreakers' til produktionen.
LÆS OGSÅ: SE VIDEOEN: Kronprinsparret markerer vigtig dag
Selvom det ikke var noget, som 45-årige Pernille lagde særlig meget i, så var der alligevel to ting, der var vigtige for hende.
LÆS OGSÅ: SE KLIPPET: Kvajer sig på landsdækkende tv
- Min dealbreaker var, hvis han var til åbne forhold. Det trigger dårlige minder i mig om utroskab, og det er 200 procent vigtigt, at vedkommende er ligeså monogam, som jeg er, siger Pernille.
God relation til tidligere partner
Der var dog også en anden ting, der var vigtig for Pernille i forhold til sit kommende match, nemlig at han med Pernilles egne ord skal være "skilt godt".
- Det var ét af de få, men vigtige krav jeg havde. Når jeg siger "skilt godt", så mener jeg, at han meget gerne må have afsluttet sit forhold med sin eks eller kæreste på en rigtig fin måde, for det har jeg selv, og det er sindssygt vigtigt, siger Pernille og fortsætter:
LÆS OGSÅ: Indlagt igen: Line Hoffmeyer har fået en overdosis
- Jeg sagde til casteren, at det var et krav, fordi så forstår han også mig, og så er der et fuldstændigt andet fundament for, hvor vi er i livet. Det handler ikke om, at der sidder en eller anden jaloux ekskone og laver intriger. Det handler lige så meget om forståelsen for vores børn, og det vi kom fra, siger Pernille.
Du kan se 'Gift ved første blik' hver torsdag på DRTV klokken 6.00 og på DR 1 klokken 20.00.