-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
’Knæk Cancer’: Her er årets værter
Igen i år står fire kendte ansigter i spidsen som værter for det måske allervigtigste underholdningsshows, vi har her i Danmark.
I uge 43 samler TV 2 og Kræftens Bekæmpelse Danmark for 13. gang, for at sætte fokus på den forfærdelige sygdom, der rammer hver tredje dansker.
LÆS OGSÅ: Efter 'Vild med dans'-exit: Vært igen
Og igen i år står fire kendte ansigter i spidsen som værter for det show, der er kulminationen på ugens strabadser.
Artiklen fortsætter efter videoen...
Det er nemlig ingen ringere end skuespillere Søs Egelind og Pelle Emil Hebsgaard, sanger og skuespiller Peter Frödin, samt tv-vært Petra Nagel, der går på scenen, når hele Danmark i oktober samles om ’Knæk Cancer – et show for sagen’.
Sidste år kunne TV 2 bekræfte i en pressemeddelelse, at 'Knæk Cancer'-showet ikke ville blive, som det plejede at være - for i stedet for ét stort indsamlingsshow, valgte de at dele det op i tre afsnit.
Det viste sig da også, at ændringerne gav pote. Danskerne gik nemlig sammen og indsamlede et imponerende beløb på over 113 millioner kroner.
Derfor håber TV 2 og Kræftens Bekæmpelse at kunne gentage succesen fra 2023 og deler altså indsamlingsshowet op i tre afsnit igen.
LÆS OGSÅ: Amalie Szigethy afslører stor nyhed
’Knæk Cancer – et show for sagen’ kan ses på TV 2 Play og TV 2. De første to programmer bliver sendt søndag den 13. oktober og lørdag den 19. oktober, og du kan købe billetter til dem allerede nu, det gør man her.
Liveprogrammet sendes direkte fra Royal Stage i Hillerød lørdag 26. oktober.