-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
Lissa Paustian med opsang: Ingen skal presses
'Bachelorette'-stjernen har en helt særlig opfordring med på Roskilde Festival.
Selv, når Lissa Paustian har boet i udlandet, har hun troligt besøgt Roskilde Festival sommer efter sommer.
I år er ingen undtagelse, og da HER&NU møder TV 2-stjernen i campingområdet Clean Out Loud, kan hun da også afsløre, at hun for tredje år i streg har i sinde at gennemføre festivalen ædru.
LÆS OGSÅ: Chok for Anni Fønsby: Har mistet synet
- Det lyder måske en lille smule kedeligt, men jeg drikker jo ikke alkohol på festivalen, fortæller Lissa og tilføjer:
- Jeg kan godt lide det der med, at man ikke er helt vildt fuld og vågner op med tømmermænd.
Lissa har da også måttet lægge ører til masser af kommentarer på, hvorfor hun - som størstedelen ellers ynder - ikke drikker under festivalen.
- Jeg synes lidt, det er et tabu, at man ikke drikker alkohol, og det, synes jeg, er vildt ærgerligt. Jeg synes ikke, man skal presses til at drikke alkohol, fortæller hun og tilføjer:
- Det synes jeg er mega ekskluderende, og vildt ærgerligt, at man skal blive ekskluderet fra legene, bare fordi man ikke vil drikke øl.
LÆS OGSÅ: 'Bachelorette'-Andreas W og Lasse afslører: Sådan går det med kærligheden i dag
Af den grund har 'Bachelorette'-stjernen da også en opsang til årets festivalgængere.
- Så jeg vil bare godt sige, at man må fandeme godt være med til at spille ølbowling, selvom det er en Cola Zero eller Faxe Kondi, man drikker.
- Man skal ikke stille spørgsmålstegn ved, hvorfor folk ikke drikker alkohol, og man skal ikke presse folk til at drikke alkohol.