-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
Messerschmidt gik med høje hæle: Ikke noget for mig
Høje hæle vækker ikke begejstring hos den nye formand for Dansk Folkeparti, Morten Messerschmidt.
Da Morten Messerschmidt, 41, sidste torsdag aften ankom til premiere på musicalen 'Kinky boots' på Det Ny Teater, havde han ingen erindring om nogensinde selv at have haft høje hæle på, ligesom herrerne i forestillingen. Hans kæreste, Dot Wessman, 63, fik dog mindet ham om engang på Bakkens Hvile, hvor han iførte sig Hardy Dræbys stiletter.
LÆS OGSÅ: Fans raser: Ingen diversitet i ‘Love is blind’ sæson 2
– Nårh ja, det er sandt, sådan en dejlig størrelse 44 i høje hæle – det er slet ikke noget for mig. Politik er jo lidt linedans, men der er det rart at have noget ordentligt fodtøj på, siger Morten, som til gengæld godt kan finde på at låne sin samlevers tørklæder af og til.
Det er ingen hemmelighed, at den seneste tid har været turbulent, for den nye formand i Dansk Folkeparti. Ifølge parret er det derfor også dejligt endelig at kunne nyde en aften sammen i teatret.
LÆS OGSÅ: ‘Badehotellet’-stjerne kærester med professionel fodboldspiller
– Vi glæder os til at være sammen, vi har ikke set så meget til hinanden de seneste par uger, så det bliver rart at kunne sidde og holde i hånd i mørket, fortæller Morten.