-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
SE BILLEDET: 'Vild med dans'-stjerne venter barn med kæresten
Den lykkelige danser bliver mor igen senere i år.
Vickie Jo Ringgaard er gravid med sit og kæresten Niels Stausholms første barn. Det bekræfter hun overfor HER&NU.
- Ja, det vil jeg gerne bekræfte. Ellers havde jeg godt nok taget meget på, lyder det med et grin fra den tidligere 'Vild med dans'-stjerne, der annoncerede den glade nyhed overfor familie og venner fra Sydafrika, hvor hun og Niels netop nu er på ferie sammen med Vickie Jos seksårige datter, Malou.
- Vi venter en lille pige og er alle tre meget glade og spændte på at få en lillesøster, fortæller hun begejstret.
LÆS OGSÅ: Slut efter 13 år: Dropper ‘Vild med dans’
Artiklen fortsætter under videoen, hvor du kan høre Princess Natascha fortælle, hvorfor hun ikke mener, at rygning under graviditeten er så skadeligt.
LÆS OGSÅ: Ung mor er flyttet sammen med kæresten: Vi elsker det alle!
Danser ikke længere
De sidste par år har Vickie Jo Ringgaard arbejdet for softwarefirmaet FirstAgenda i Aarhus. På grund af dårlig fysisk lagde hun for en del år siden den professionelle dansekarriere på hylden. I 2009, hvor hun vandt "Vild med dans" med Casper Elgaard, ødelagde hun sit ene knæ under træningen og måtte igennem flere operationer. Til sidst var der ingen menisk, og det var knogle mod knogle i knæet.
- Jeg danser ikke mere. Engang imellem er jeg ude og lave et par firmaarrangementer, og det er skønt, men jeg kan ikke blive ved. Jeg er taknemmelig for den tid, jeg har haft. Jeg savner bestemt 'Vild med dans', og jeg følger med hver fredag foran skærmen. Min skade gjorde nok, at jeg måtte stoppe, før jeg var klar, fortalte Vickie Jo i efteråret til HER&NU.
Hun afviser indtil videre flere operationer og et nyt knæ. I stedet forsøger hun at holde smerterne nede ved at træne sit knæ.
- Jeg kan mærke det med det samme, hvis jeg ikke får trænet. Så har jeg mange smerter. Det kan godt gøre rigtig ondt. Men jo mere jeg træner, jo bedre går det.
LÆS OGSÅ: ‘Vild med dans’-dommers store sorg: Mor er død
LÆS OGSÅ: ‘Vild med dans’-vært afslører: Deltagere er allerede på plads!