-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
Susse og Bents sidste ønske: Vores aske skal spredes
Det er en naturlig afslutning på livet, at man ender i vandet, hvor man kommer fra, mener Sisse Wold.
Hawaii har altid været 82-årige Susse Wold og 84-årige Bent Mejdings andet hjem. Her blev de gift i 1983, og de har holdt mange ferier her. Skuespillerparret håber også at finde deres endeligt her. Deres sidste vilje er nemlig, at asken skal spredes på havet. Og havene hænger jo sammen, så på den måde kommer deres jordiske rester også forbi Hawaii.
Forholdet til døden citeres hun for i den nyligt udgivne bog 'Susse Wold', som er det tredje kendis-portræt i serien 'Memory Lane' af Henrik Nielsen.
LÆS OGSÅ: Hanløverne Seier og Ellemann: Hyggede på luksushotel
- På Hawaii siger man, at havet har samme ph-værdi som det fostervand, vi alle har ligget i. Derfor er det en naturlig afslutning på livet, at man bliver givet tilbage til havet. Der kommer en cirkel i dit liv, hvor fødsel og død kædes sammen. Det, synes jeg, er meget, meget smukt, siger 'Matador'-stjernen.
Bogen er fyldt med billeder fra hendes liv, hvor hun blev døbt Lise, men udelukkende kaldt Susse, og frem til premieren på filmen 'DRUK', der netop har gjort hende til Oscar-vinder.
LÆS OGSÅ: Joachim og Marie om livet i Frankrig: Vi er friere her