-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
Vickis vilde vinderaften: Glædestårer
Vicki Berlin fik sig noget af en overraskelse og kunne ikke holde sine glædestårer tilbage.
For 25 år siden debuterede en kun 19-årig Vicki Berlin på Betty Nansen Teatret på Frederiksberg i stykket 'Morderenglen' og drømte om en stor skuespilkarriere.
Da hendes kollegaer i Odense Sommerrevy fandt ud af det gennem hendes mand, Nikolaj Tarp, mente de selvfølgelig, at det skulle fejres med vegansk kage og champagne.
LÆS OGSÅ: Medina har født: Mor til to
Få minutter før Vicki skulle på scenen i finalenummeret i revyen, blev det afsløret, at hendes Hollywood-debut, filmen 'Triangle of Sadness', havde vundet De Gyldne Palmer ved filmfestivalen i Cannes, og så blev Vicki helt rundt på gulvet.
– Min telefon lå bordet, og så er der bare 45 sms’er. Jeg når lige at trykke på en, hvor der står ”Tillykke med Guldpalmen”. Jeg ved ikke, om vi skal samles og fejre det. Jeg aner dårligt, hvad jeg selv hedder lige nu. Jeg anede jo heller ikke noget om jubilæet. Og min familie er her, sagde en helt fortumlet, opløst og lykkelig Vicki Berlin, 44, da HER&NU mødte hende med et glas champagne i hånden og mascara i øjenkrogene efter forestillingen.
LÆS OGSÅ: Dronningen fejret i Aarhus
– Det er for sindssygt. Jeg tror ikke, jeg sover de næste 17 timer, kan jeg mærke. Jeg er helt høj på adrenalin, jublede Vicki, inden hun fik et kærligt kram og et stort kys af Nikolaj.
Vickis forældre Steen og Mette var sammen med storebror Rasmus, svigerinde Gordana og niecen Maria på otte år kørt til Odense for at fejre Vicki.
LÆS OGSÅ: Tessie afslører kønnet
– Det er jo helt vildt, vi troede jo bare, at vi skulle fejre jubilæet. Det her havde jeg aldrig troet, vi skulle opleve. Nikolaj var helt balstyrisk oppe på stolerækkerne, da vi fik det at vide, sagde Vickis mor Mette, som også var rørt, og far Steen understregede. – Vicki havde jo selv sagt, at man ikke vinder den to gange i træk. Og Ruben (instruktøren, red.) vandt jo også Palmerne med sin forrige film 'The Square'. Det er helt utroligt, sagde Vickis stolte far, Steen.