-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
‘X Factor’-vinder i chok: Frygtede at miste sin hustru
Noahs kone, Sika, oplevede den 1. januar lammelse i ansigtet, og parret frygtede både blodprop og kræft.
Årets første dag blev ikke lige, som 'X Factor'- vinder Noah Skaalum og hans hustru Sika Skaalum havde forventet. En pludselig lammelse i Sikas venstre side af ansigtet vendte glæde til sorg på et øjeblik.
- Det var nok en af de mest skræmmende dage, jeg længe har haft - at sidde alene hjemme med vores barn i det, der føltes som et tomt hjem og ikke vide, hvad der skete med min kone - moderen til mit barn. Dét er noget af det værste, jeg nogensinde har prøvet, skriver Noah på Instagram.
LÆS OGSÅ: 'X Factor'-kærester: Sådan scorede de hinanden
Sika blev tilset på hospitalet, som hurtigt kunne udelukke blodpropper, borrelia og andre skræmmende sygdomme. Det viste sig, at Sika har fået en ansigtslammelse der hedder Bells parese.
- Det er en nerve, der er hævet i min hjerne, og jeg bliver medicineret og skal til genoptræning og følges fortsat. Normalt plejer mildere tilfælde at have gode udsigter, men jeg er måske ikke så heldig. Det er i ret udtalt grad. Med andre ord ved vi ikke, om der kommer bedring overhovedet, skriver Sika på sin Instagram.
Artiklen fortsætter under Instagram-opslaget.
Vis dette opslag på Instagram
LÆS OGSÅ: Ærlige Remee: Derfor forlod jeg 'X Factor' efter sæson 3
Frygtede at miste Sika
Noah blev lettet over at høre, at Sika hverken havde en blodprop eller borrelia, men han nåede at tænke alle værste scenarier igennem.
- Jeg fandt ud af, hvordan det ville føles, hvis den som hele min og Elions verden drejer sig om, ikke ville være her. Godt vi slap med en forskrækkelse, for du er den vigtigste for os. Du klarer den her! Vi klarer det som en familie, skriver Noah til sin hustru på Instagram.
LÆS OGSÅ: Lea Hvidt Kessler chokerer alle med overraskende billede
Sika er ligeledes lettet over, at de mere alvorlige sygdomme kan udelukkes, men hun frygter stadig for fremtiden.
- Vi fik os noget af et chok, da vi frygtede kræft og blodpropper, og vi føler os egentligt lidt heldige. Men jeg kan godt mærke en stigende usikkerhed omkring, hvordan mit ansigt kommer til at se ud fremadrettet, skriver Sika.
LÆS OGSÅ: Fie Laursen i nyt sats: Sælger sig selv på auktion
Dengang Noah vandt 'X Factor' i 2011 hed han Sarah og var en pige. Siden har Noah gennemgået en del operationer og lever i dag som lykkelig transkønnet. Han er gift med Sika og sammen har de Elion på lidt over et år.