'Hvorfor ikke bruge gadefester til at lade mænd score mig?”

"Hvorfor ikke bruge gadefester til at lade mænd score mig?”

Distortion er meget mere end musik.

I hvert fald hvis du spørger Eurowoman-bloggeren Rebecca Vera, som blogger på veras.eurowoman.dk. 

I et af sine nyeste indlæg blogger hun om, hvordan det for en gang skyld må være op til mændene at score hende - og gerne mens gadefesten Distortion løber af stablen i København.

"Jeg glæder mig SINDSSYGT meget til fem dage med god musik, god stemning og ekstremt meget kærlighed i luften," skriver hun og fortsætter: 

"Det går hvert år op for mig, når jeg danser gennem gaderne under Distortion, hvor absurd mange lækre fyre der er i lille København. Som i: "Hvor fuck har I flotte mænd gemt jer hele vinteren?!" Semi jeg nærmest kan blive lidt irritabel. Nu har jeg gået en hel vinter og scrollet på Tinder, og dér er ikke noget der nærmer sig Distortion-mande-lækkerhed.

Derfor har jeg tænkt lidt. Vi piger burde udnytte, at der er (SÅ mange) lækre mænd samlet på et sted, under en paraply af Distortion kærlighed, hygge og godt humør. Et oplagt sted at score! "Så hvorfor ikke bruge gadefester til at lade mænd score mig?" Jeg farer altid rundt med 130 km i timen. Denne Distortion vil jeg (som noget nyt) også scores," skriver Rebecca. 

Se hendes liste over de 10 bud på, hvordan mænd kan score hende under Distortion: Sådan scorer du mig under Distortion.  

Tjek alle Eurowomans 5 bloggere her: Eurowoman.dk/blog