Anne Mette Hansen hepper på Silje i 'Bachelor'
Anne Mette Hansen hepper på Silje i "Bachelor"

Kvindelandsholdet hepper på Silje i "Bachelor" 

Det er ikke kun håndbold, det danske kvindelandshold kan samles om. De er også glade for især ét realityprogram.

logo herognu HER&NU HN

Spændingen er i højsædet, når der uddeles roser, og feltet snævres ind i "Bachelor". Fyrene har kun to kvinder tilbage, og en af Nicklas' kvinder er håndboldspilleren Silje Brøns. 

LÆS OGSÅ: Ikke set i "Døm vores forhold": Blev friet til to gange

Artiklen fortsætter efter videoen.

Og hvor hele Danmark snart er klar til at heppe på håndboldkvinderne til VM, så hepper håndboldkvinderne selv på Silje. Det afslører Anne Mette Hansen, da HER&NU møder hende til landsholdets mediedag forud for slutrunden.

– Der kører jo en joke på holdet i øjeblikket om, at jeg skulle melde mig til "Bachelor" eller "Bachelorette". Jeg tror ikke, jeg gør det, men det er meget sjovt, fortæller hun og tilføjer:

– Vi følger jo også meget med her på holdet, vi hepper på hende (Silje, red.). Men ja jeg tror bare, det er fordi, det ville passe mig rigtig dårligt at være med i sådan et program, men det ville være rigtig godt tv.

Derfor har "Bachelor" også været et omdrejningspunkt i den seneste tid, hvor landsholdet har været samlet.

– Jeg skal se roseceremonien i dag. Der er nogle af os, der har ventet, til efter vi er færdige med mediedagen her, så skal vi alle sammen lige op og se det, så det er meget spændende det hele, afslører Anne Mette Hansen.

Den dag, hvor det afgøres, hvem der får den sidste rose, skal Danmark spille den første VM-kamp, men her er planen klar. Kampen spilles nemlig først om aftenen, så holdet skal se, om Silje hiver sejren i land i "Bachelor", inden de selv skal forsøge at få en sejr over Japan.