Flemming Bamse Jørgensens instrumenter kommer på auktion den 18. maj.
Flemming Bamse Jørgensens instrumenter kommer på auktion den 18. maj.

Bamses instrumenter på auktion: Solgt til svimlende beløb

Fans og samlere fik en enestående mulighed for at sikre sig et stykke dansk musikhistorie, da Flemming “Bamse” Jørgensens instrumenter kom under hammeren på auktion og blev solgt langt over vurderingen.

logo herognu HER&NU HN

Siden hans pludselige død nytårsnat i 2011, har Flemming ”Bamse” Jørgensens enke, Käte, passet godt på hans store samling af instrumenter.

Artiklen fortsætter under videoen:

Men i mandags kom de under hammeren hos Bruun Rasmussen, og det meste gik til over vurderingen.

– Flemming elskede musik. Han elskede at spille og gøre folk glade. Hvert et instrument, han ejede, var nøje udvalgt. Siden Flemming gik bort, har hans instrumenter været gemt væk, og det var bestemt ikke hans ønske. Han ville have glædet sig over, at både hans musik og hans instrumenter levede videre, fortæller 76-årige Käte, der alligevel var lidt vemodig ved eftersynet i auktionshusets aarhusianske afdeling.

Artiklen fortsætter under billedet:

Samlingen, som primært
består af basguitarer,
rummer nogle af de instrumenter, der gennem
årtier lagde fundamentet
for lyden i Bamses Venner.
Samlingen, som primært består af basguitarer, rummer nogle af de instrumenter, der gennem årtier lagde fundamentet for lyden i Bamses Venner.

– Jeg synes, det er dejligt, at de får et liv igen og forhåbentlig kan komme tilbage på landevejene. Det er klart, at når man ser hele samlingen hænge her, så er der selvfølgelig noget, der napper en smule indvendigt. Men det glæder mig, at der er nogen, som har en interesse i at bruge dem igen, sagde hun til HER&NU.

Instrumenterne fra Bamses auktion blev solgt langt over de forventede vurderinger. En ikonisk elguitar blev hamret af for hele 65.000 kroner, mens hans karakteristiske skindjakke med mærket “Drenge always on tour” blev solgt for 13.000 kroner.

Bamses tour-jakke var
også under hammeren.
Bamses tour-jakke var også under hammeren.

Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.

På forside opleves Ole Henriksen, Susse Wold, Sara Bro, Palle fra 'Hotel Romantik' og Søren Torpegaard Lund fra Eurovision.
HER&NU-forside uge 21.