-
Her er seks effektive øvelser, der udvikler dine spirituelle evner
-
Sådan skal du reagere, hvis dit barn ser, føler eller hører åndeverdenen
-
Manifester dit drømmeliv – 7 tips, der får dig i gang
-
Kulde, lugt eller lyde? Her er 8 tegn på, at du bliver besøgt af en ånd
-
Er du bange for spøgelser? Her er 5 tips til at blive venner med åndeverdenen
-
Brug krystaller til at rense dit hjem - sådan gør du
-
Føler du en særlig forbindelse til et dyr? Her er 10 kraftdyr, og hvad de vil fortælle dig
-
Sommerfugle kan være et tegn fra den åndelige verden – her er, hvad de betyder
Inger Støjberg slår fast: Hepper på Israel
Politikeren håber, Israel vinder Eurovision - det på trods af, hun slet ikke har hørt landets bud.
Der er lagt i kakkelovnen til en gedigen fest i DRs Koncertsal, hvor dette års 'Melodi Grand Prix' lørdag afholdes.
Her er en masse kendisser, heriblandt Inger Støjberg, dukket op for at tage del i festlighederne.
LÆS OGSÅ: Inger Støjberg i svime over Kirsten Siggaard
Ude foran DR-bygningen er stemningen dog ikke nær så festlig, for her er en flok demonstanter stimlet sammen med det formål at opfordre til boykot af Eurovisionen-showet, som finder sted i maj.
Boykottet ønskes, da Eurovision har givet grønt lys til, at Israel kan deltage i den internationale sangkonkurrence, på trods af landets krig i Gazastriben.
Adspurgt, hvad hun gør sig af tanker om demonstranternes tilstedeværelse, lyder det fra Inger Støjberg:
- Jamen altså, jeg synes jo generelt ikke, at man skal blande politik og musik sammen. Men det skete jo allerede da Rusland indvaderede Ukraine - der vandt Ukraine jo ikke, fordi de havde den bedste sang, men fordi vi havde sympati med dem fortæller hun og tilføjer:
LÆS OGSÅ: Her har du set Saba fra 'Melodi Grand Prix' før
- Ærlig talt, så håber jeg, at Israel vinder. Jeg har ikke hørt den israelske sang endnu, men nu er vi begyndt at blande politik og musik sammen, så derfor håber jeg, at Israel vinder.
LÆS OGSÅ: Birthe Kjær takker for ridderkorset: Audiens hos kongen