Daniel Rosendal "Paradise Hotel"

Daniel "Lone Wolf" havde en skjult bagtanke med “Paradise Hotel”: Derfor tog han afsted igen

Det var ikke et svært valg, da Daniel Rosendal blev tilbudt at rejse afsted til Mexico for at deltage i "Paradise Hotel". 

Logo Realityportalen RP RPLOGO

Daniel Rosendal, bedre kendt som "Lone Wolf", har deltaget i "Paradise Hotel" i både sæson 16 i 2020 og sæson 21 i 2025.

Ifølge Daniel kontaktede produktionen ham igen, efter at det nye "Paradise"-koncept ikke havde levet op til forventningerne. I to programmer kørte programmet i en moderniseret version, hvor man ikke længere behøvede at matche med en af modsatte køn og også deltage, selv om man ikke var single.

– Det nye "Paradise"-koncept slog fejl. Vi vil gerne have dig tilbage – de gamle legender, lød beskeden, da produktionen ringede og inviterede Daniel med i det velkendte realityprogram.

Artiklen fortsætter under videoen:

Men Daniel havde én klar betingelse for at vende tilbage. Han ville kun sige ja, hvis han fik betaling for at deltage. Først afviste produktionen ønsket, men en uge senere vendte de tilbage med et tilbud.

– Så tænkte jeg: Gratis ferie, og bagefter kan jeg tage hjem og renovere videre på min bodega. Programmet bliver jo først sendt et par måneder efter hjemkosten, det ved jeg af erfaring. Så kunne jeg tredoble min omsætning, fortæller Daniel i ugens afsnit af "Marcus og Realitypanelet".

Daniel havde altså lagt en plan. Ud over en gratis ferie og betaling for sin deltagelse håbede han også, at eksponeringen ville skabe ekstra omsætning i hans bodega, som han flere gange fik nævnt i programmet.

Det er ikke usædvanligt, at tidligere realitydeltagere har en strategisk grund til at vende tilbage. Tidligere har Maja Bebe også fortalt i "Marcus og Realitypanelet", at hendes deltagelse i den seneste sæson kunne skabe opmærksomhed omkring hendes OnlyFans.

Færdig med "Paradise Hotel"

Nu slår Daniel dog fast, at hans tid i "Paradise Hotel" er forbi. Han mener ikke længere, at formatet passer til ham.

– Hvad fanden skal jeg lave i "Paradise Hotel"? Sidde der med små børn og snakke taktik? De fatter jo ikke halvdelen i forvejen, fortæller Daniel.

Til gengæld kan han godt se sig selv i et andet realityformat.

– Noget, der handler om venskaber og alt muligt andet, men ikke det kærlighedsfis. Lad os være ærlige, jeg ville passe meget bedre i "Ex on the Beach", fordi der hygger jeg mig og knepper. Det er to ting, jeg er god til, afslutter Daniel.

Du kan høre hele podcasten "Marcus og Realitypanelet" lige her: