-
Petra forklarer: Derfor bliver "Bachelor" fravalgt til fordel for "Bachelorette"
-
Carl-Emil havde særlig kvinde med på rød løber
-
Simon om kærligheden efter "Bachelorette": Jeg har lidt kørende
-
Se alle billederne: Så vild var "Bachelorette"-finalen
-
Adam afviser Reddit-rygter
-
Mie og Adam gik fra hinanden efter seks måneder: Derfor taler de ikke sammen i dag
-
Adam blev væk fra finalefesten: Nu forklarer han årsagen
-
Gravide Mille Funk stråler på rød løber: Starter mødregruppe med Jenna
-
Sofie Martinusen afslører sød historie bag nyt look
-
Lauritz fandt kærligheden i flyet på vej hjem fra "Bachelorette"
-
Adam udeblev fra "Bachelorette"-finale: Nu reagerer Mie
-
Mie og Adam blev kærester efter "Bachelorette": Sådan går det i dag
-
Adam ked af det efter brud: "Jeg blev chokeret"
-
Efter sidste rose: Sådan er Anders og Mies relation i dag
-
Sådan spurgte Laurids, om Sofie ville være kærester
-
Mie i tvivl inden sidste rose: Dét gjorde udfaldet
-
Se klippet: Han får Mies sidste rose i "Bachelorette"
-
Laurids fik Sofies sidste rose: Sådan går det i dag
-
Ikke set på tv: Blev forstyrret gentagende gange til sidste roseceremoni
-
Bryder sammen på tv: Derfor var det svært for Mie
Linea forklarer: Derfor faldt valget på Mads
I dagens afsnit af 'Landmand søger kærlighed' blev det et farvel til Mads, nu uddyber Linea begrundelsen.
Linea Pedersen var sidste år bejler i TV 2-programmet, men i år er hun selv hovedperson, og noget af det, der er sværest ved den rolle, er ifølge Linea at sige farvel til mændene.
LÆS OGSÅ: SE BILLEDERNE: Andreas Odbjerg er blevet gift
- At skulle overlevere nyheden om, at en skulle hjem, det var ikke så behageligt. Jeg prøvede at forberede mig rigtig meget og tænke igennem, hvad jeg gerne ville sige, for jeg skulle jo begrunde det, fortæller Linea til HER&NU og tilføjer:
- Det var svært at finde noget negativt at sige, for så godt kendte jeg jo ikke de her mænd. Det var vigtigt for mig at få det sagt på den rigtige måde.
I dagens afsnit er hun på gruppedate med fire mænd, og her blev det Mads, der trak det korteste strå og ikke kom med hjem til gården.
- Han var måske ikke den, der bød allermest ind i forhold til løsning af opgaverne på gruppedaten, men så havde han til gengæld en masse humor. Og så boede han jo i Nordjylland. Han var den, der boede længst væk, så det talte selvfølgelig i en negativ retning, forklarer Linea.
Meget berørt
Mads blev meget berørt over at skulle hjem, hvilket man ser på tv, og hvilket Linea godt kunne fornemme.
- Vi havde haft en vildt god dag, så man havde ikke lyst til, at én skulle forlade den gruppe. Så vi blev alle berørt af det, fortæller hun.
LÆS OGSÅ: 'Nybyggerne'-parrets store beslutning: Nu er det slut