-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
'Luksusfælden'-Stefan skyldte 504.000 kroner: Sådan går det i dag
Programmet har vendt op og ned på hverdagen for 23-årige Stefan.
I det allerførste afsnit af den helt nye sæson af 'Luksusfælden' møder eksperterne 23-årige Stefan fra Kastrup, hvis økonomi særligt lider under impulskøb.
Med en gæld, der under optagelserne lød på 504.000 kroner, var der nok at tage fat i for eksperterne - denne nåede Stefan dog allerede at reducere med hele 200.000 kroner under optagelserne, da han tog beslutningen om at sælge sin bil.
LÆS OGSÅ: Feriemareridt er slut: Simon Stenspil udskrevet fra hospitalet
Efter optagelserne, som fandt sted i maj 2023, er gælden dog reduceret betydeligt, fortæller Stefan til HER&NU/Realityportalen.
- Det går supergodt i dag. Jeg har kun 165.000 tilbage i gæld, så jeg bliver færdig med gældsafviklingen i slutningen af det her år eller start næste år, lyder det fra 'Luksusfælden'-deltageren.
Faktisk går det så godt med at betale af på gælden, at Stefan af og til har råderum til at spæde lidt ekstra i til afbetalingen - og det betyder ikke, at han må slække på de personlige fornøjelser.
- Jeg kan sagtens spare pengene sammen, og finde penge til andet, lige nu er jeg for eksempel ude at rejse, fortæller han.
LÆS OGSÅ: 'Landmand søger kærlighed'-Martin afslører: Det er slut
'Luksusfælden'-deltageren erkender dog, at de første måneder efter optagelserne var hårde, og at det har krævet en del tilvænning at lægge levestilen om.
I sidste ende har det dog betalt sig - og det er ikke kun, når man kigger på gælden. Også personligt har Stefan fået meget ud af sin deltagelse i programmet.
LÆS OGSÅ: 'Prinsesser fra Blokken'-Simona afslører graviditet
- Min hverdag har ændret sig rigtig meget. Jeg er blevet mere glad. Før i tiden kunne jeg ikke sove så godt, men jeg tænker ikke over det på samme måde, som jeg gjorde før, fortæller han.