Mads Nyeng har fart på: Musik, maraton og masser af kage
Mads Nyeng fra "Den store bagedyst" er ikke bange for at kaste sig ud i nye udfordringer.
Over 100 koncerter på et år, saxofonspil til en vens bryllup og et maraton. Mads Nyeng, 31, er ikke bange for at kaste sig ud i nye udfordringer, og når først han har fået en idé, er der sjældent langt fra tanke til handling. Men sidste sommer blev det pludselig livet selv, der bød på en uventet udfordring.
Artiklen fortsætter under videoen.
Den CBS-uddannede projektleder mistede sit job i en fyringsrunde og stod fra den ene dag til den anden med masser af tid til at overveje, hvad han egentlig ville med sit liv.
– Det var selvfølgelig en skam. Men noget af det gode, når man bliver fyret, er også, at man kan begynde at gentænke, hvad man har lyst til at bruge sin tid på.
Artiklen fortsætter under billedet:
Fra saxofon til maraton
Mads er nemlig typen, der gerne gør alvor af de skøre idéer, der opstår mellem venner. Og det, der begynder som en joke, kan hurtigt udvikle sig til et større projekt.
Da en kammerat foreslog, at Mads kunne lære at spille saxofon og optræde til hans bryllup, tog han udfordringen op. Efter ni måneders undervisning stod han klar foran bryllupsgæsterne. Og i maj kastede han sig over endnu en udfordring, da han løb sit allerførste maraton sammen med en ven.
Artiklen fortsætter under videoen:
Senest har han kastet sig over CrossFit, selvom det indtil videre har kostet en forstrækning i lænden.
– Jeg føler, at jeg har tjekket mange klichéer af. CrossFit, maraton ... Hvad skal det være næste gang? spørger han grinende.
Mads, der er vokset op i Herning, bor i dag i København Nordvest med tre bofæller. Han har også fundet kærligheden med en kvinde, som han har kendt til i næsten seks år, men først fandt sammen med sidste år efter et lille skub fra en fælles veninde.
Selvom Mads nyder friheden, er han igen begyndt at søge job. For han savner både hverdagen med gode kolleger og et arbejde, han kan fordybe sig i.
– Jeg vil gerne tilbage og have mere struktur i hverdagen og finde nogle gode kolleger igen og noget arbejde, som jeg synes er spændende.
Greb chancen
Men den ufrivillige pause har også givet plads til en helt særlig oplevelse. I flere år havde Mads joket med vennerne om at melde sig til ”Den store bagedyst”, og efter fyringen besluttede han sig for at gøre alvor af det.
– Min lidt naive tilgang var: ”Der findes opskrifter på det meste, og så kan man vel lære det.” Og det kunne han åbenbart. Mads, der indtil da mest havde bagt surdejsbrød, kom gennem castingen og fik en plads i det populære bagetelt.
– Jeg var helt oppe at støde. Det var en sindssygt fed fornemmelse. Selv om han gerne vil tilbage på arbejdsmarkedet, har oplevelsen givet ham mulighed for at prøve kræfter med noget helt andet og tænke over, hvad der egentlig betyder noget.
– Nogle gange sidder man med en følelse af, at ting sker af en grund. Og så er det bare fedt, at jeg kunne gribe muligheden, da den var der.
Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.