-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
Ed Westwick åbner op om livet som far: Det mest udfordrende
I mange år levede skuespilleren kun for sig selv. Nu har han fået den vigtigste rolle i sit liv, og det har ændret ham på flere måder. Læs HER&NU's eksklusive interview med verdensstjernen her.
Da skuespilleren Ed Westwick indfandt sig blandt publikum i selskab med sin hund til et racerløb i 2021, havde han ingen anelse om, at det ville blive startskuddet til, at hans liv skulle ændre retning for evigt.
Her mødte han nemlig model og skuespiller Amy Jackson, der også havde sin hund med. De to faldt i snak om deres kompagnoner, hvilket førte til en dobbeltdate, og tre år senere sagde parret ja til hinanden for livet i sceneriske omgivelser på Amalfikysten.
Artiklen fortsætter under videoen...
Selvom 38-årige Westwick har haft mange forskellige roller i sin 20 år lange karriere, så fik han den vigtigste af dem alle i marts sidste år, da den lille Oscar kom til verden og gjorde ham til far.
Det sætter Westwick ord på i et eksklusivt interview med HER&NU.
– Det er det mest udfordrende, men det er på samme tid også det mest naturlige og på den måde det nemmeste. Du ved bare, hvad du skal gøre. Næsten, i hvert fald. Samtidig er det udfordrende, fordi jeg før da egentlig kun havde levet for mig selv. Når man så får en baby, er man fuldstændig ansvarlig for barnet, der har brug for sin far og mor – nok mest moren – og det er fantastisk. Det er det bedste nogensinde, jeg kan virkelig anbefale det, lyder det fra briten, der ikke kan lade være med at trække på smilebåndene.
Artiklen fortsætter under billedet...
"Svært og frustrerende"
Der har været fuld fart på karrieren, siden han som 20-årig fik rollen som rigmandssønnen Chuck Bass i ungdomsserien “Gossip Girl”, der fik international succes og satte en mangeårig lavine af opmærksomhed og jobs i gang.
Med en voksende familie, der også består af Amy Jacksons søn Andreas fra et tidligere forhold, kan Westwick dog mærke, at balancen mellem privatlivet og arbejdslivet nu til tider kan tippe.
– Man skal bare sørge for, at alt er planlagt ordentligt, og det er svært og frustrerende. For eksempel havde jeg noget i eftermiddag, jeg skulle lave, som jeg ikke kan længere, fordi vi ikke har nogen til at passe babyen, og så må jeg være hjemme og passe babyen i stedet. Men det er fint nok at ændre planer – det er jo derfor, der er syv dage i ugen, fortæller Westwick og sætter ord på, hvordan rollen som far også har gjort, at han generelt har en anden tilgang til sit arbejde.
– Tingene skal virkelig give mening i forhold til de forpligtelser, man påtager sig, og de perioder, man er væk hjemmefra. Men i sidste ende skal mor og far jo betale regningerne. De skal ud og arbejde. Det er jo virkeligheden i livet. På den måde lærer man børnene, at det er sådan, virkeligheden er. Og så har man gode tider sammen bagefter.
Rolle til sønnen
Westwick er meget tæt med stedsønnen, der også spillede en stor rolle ved brylluppet i Italien. Seksårige Andreas er meget begejstret for sin stedfars arbejde, og han var vild med serien “Sandokan”, hvor Westwick spiller piratjægeren Lord Brooke.
– Han var også med på settet og forsøgte faktisk at få en rolle i serien, og jeg prøvede også at få ham ind, men det var ikke den rigtige dag, og det passede bare ikke lige der. Men måske hvis vi får en sæson to, kan vi få sneget ham ind som statist eller noget i den stil, lyder det håbefuldt fra Westwick, der ikke kan lægge skjul på sin begestring over, hvor meget stedsønnen elskede serien.
– Han elskede serien. Jeg kan næsten ikke forestille mig, hvordan det må være at se mig i en masse ting. Da jeg var barn, kendte jeg ikke nogen, der var med i serier eller film. Jeg var bare fuldstændig tryllebundet af film og tv og tænkte bare, “wow, se de her karakterer”. Andreas forstår på en måde, at karaktererne er skuespillere, og at det bliver lavet på et set. Jeg tror ikke, det har taget magien fra filmene for ham, for han bliver stadig helt fanget og opslugt, når han ser en god film eller serie. Men det må være en ret sjov oplevelse for ham.