Keld og Hilda Heick tilpPremiere på Rigoletto.
Keld og Hilda Heick tilpPremiere på Rigoletto.

Keld og Hilda tager afsked med publikum: Der bliver tårer

Keld og Hilda Heick går på pension efter en lang karriere, og deres sidste offentlige optræden er sat til februar 2026.

logo herognu HER&NU HN

To af dansktoppens største stjerner, Keld og Hilda Heick, var blandt de mange forventningsfulde gæster til premieren på ”Rigoletto” i Operaen. 

Artiklen fortsætter under videoen:

Og flere store oplevelser som Verdis klassiske opera, er på ønskesedlen når parret efter en lang karriere går på pension i næste uge. 

– Tiden flyver afsted. Nu får vi frihed til at gøre nogle ting, vi aldrig har kunnet gøre før. Vi skal bare nyde livet og rejse, fortalte Hilda om deres planer efter afskedskoncerten i Portalen i Greve på næste fredag.

 Det er samtidig 45-års dagen for deres første, fælles koncert. 

– Vi har ikke fortrudt, men det er jo lidt mærkeligt, at det snart er nu. For det er to år siden, vi tog beslutningen, lød det fra Hilda, der fylder 80 midt i maj. 

Keld, som runder de 80 år sidst i februar, forventer at det bliver en aften med store følelser. 

– Der bliver nok nogle tårer undervejs. Der er også sat tid af til mange ekstranumre, så det bliver nok ikke bare to gange 40 minutter, lovede han om deres uigenkaldeligt sidste show.

Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.

HER&NU-forside uge 5. På billedet ses dronning Margrethe, Oliver Bjerrehus, prinsesse Isabella og flere kendte.
HER&NU-forside uge 5 Foto