-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
Keld og Hilda tager afsked med publikum: Der bliver tårer
Keld og Hilda Heick går på pension efter en lang karriere, og deres sidste offentlige optræden er sat til februar 2026.
To af dansktoppens største stjerner, Keld og Hilda Heick, var blandt de mange forventningsfulde gæster til premieren på ”Rigoletto” i Operaen.
Artiklen fortsætter under videoen:
Og flere store oplevelser som Verdis klassiske opera, er på ønskesedlen når parret efter en lang karriere går på pension i næste uge.
– Tiden flyver afsted. Nu får vi frihed til at gøre nogle ting, vi aldrig har kunnet gøre før. Vi skal bare nyde livet og rejse, fortalte Hilda om deres planer efter afskedskoncerten i Portalen i Greve på næste fredag.
Det er samtidig 45-års dagen for deres første, fælles koncert.
– Vi har ikke fortrudt, men det er jo lidt mærkeligt, at det snart er nu. For det er to år siden, vi tog beslutningen, lød det fra Hilda, der fylder 80 midt i maj.
Keld, som runder de 80 år sidst i februar, forventer at det bliver en aften med store følelser.
– Der bliver nok nogle tårer undervejs. Der er også sat tid af til mange ekstranumre, så det bliver nok ikke bare to gange 40 minutter, lovede han om deres uigenkaldeligt sidste show.
Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.