-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
Morten Messerschmidt langer ud efter DR-vært: Er det et islamisk symbol på halskæden?
Dansk Folkepartis formand tager afstand fra DR-vært Maria Ydes halskæde. DR afviser enhver religiøs betydning.
At journalist og TVA-vært Maria Yde, 50, bar en halskæde med vedhæng af en halvmåne og stjerne under oplæsningen af TV Avisen, fik Dansk Folkepartis formand, Morten Messerschmidt, 44, til tasterne i søndags, hvor han langede ud efter Yde i et opslag på sin Facebook-side.
Artiklen fortsætter under videoen:
– Undskyld mig! Sidder nyhedsoplæseren på skattefinansierede Danmarks Radio med et islamisk symbol om halsen her?, spørger Messerschmidt i opslaget og påpeger, at selve en halvmåne og stjernes ikonografi har konnotationer til Islam.
I et skriftligt svar til Ekstra Bladet, skriver DR, at der for Maria Ydes vedkommende blot var tale om en kærlighedsgave fra hendes mand, Janus Christoffersen, og ikke, hvad Messerschmidt associerer med disse symboler.
– Det er en gave, hun har fået af sin mand købt i en modebutik på Østerbro med en stjerne, en måne og to runde diamanter lavet af et amerikansk smykkefirma. Den type smykkedesign er vist et meget klassisk og bredt udbredt motiv, og Maria Ydes kæde har ikke anden symbolsk betydning, end at det er en kærlighedsgave fra hendes mand. Det er helt uproblematisk, lyder svaret til mediet.
Ekstra Bladet har i samme ombæring forsøgt at få en kommentar fra Messerschmidt, der ikke ønskede at svare på, om han mener, at en DR-vært, der bærer en halskæde med halvmåne og stjerne, nødvendigvis støtter Islam.
Han ville heller ikke udtale sig om, hvorvidt han tror, at alle kvinder med den slags smykker gør det, eller hvilke overvejelser han gør sig, når han deler sådan en udstilling med sine over 100.000 Facebook-følgere.