-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
Remee dømt i retten i dag: "Mit forhold var gået i stykker"
Remee Jackman Sigvardt kan fortsat køre bil, efter han i Københavns Byret fik en betinget frakendelse af førerretten. I retten forklarede han, at han havde en svær dag midt i et brud og familiemæssige udfordringer.
Musikproducer og den tidligere "X Factor"-dommer, Remee Jackman Sigvardt, 50, mødte i dag op i Københavns Byret, hvor han fik sin dom for at have kørt for stærkt gennem København i sommeren 2022.
Artiklen fortsætter under videoen:
På Østerbro ramte Remees BMW en hastighed på 80 km/t og altså 20 km/t over det tilladte på strækningen.
Dommeren konkluderede i dag, at det var en klar overtrædelse af færdselsloven, men Remee slap med en betinget frakendelse af førerretten i tre år.
Det betyder med andre ord, at Remee fortsat kan køre bil - medmindre han overtræder færdselsloven igen inden for perioden. Derudover skal han generhverve kørekortet, hvilket han har seks måneder til.
Under retsmødet fik Remee mulighed for at forklare sig og give sin version af, hvad der skete den dag i sommeren 2022.
Ifølge Ekstra Bladet lagde han ikke skjul på, at det havde været en personlig svær dag:
– Som sagt kører jeg aldrig den vej. Der var sket nogle personlige ting den dag, så jeg tror simpelthen bare, at jeg var uopmærksom. Jeg gassede ned, men bare ikke hurtigt nok. Jeg havde en superdårlig dag. Mit forhold med min forlovede [Mathilde Gøhler, red.] var lige gået i stykker, så jeg var simpelthen ikke mig selv den dag, forklarede Remee ifølge mediet.
Remee understregede videre i retten, at han har taget ved lære af episoden og pointerede samtidig, at han respekterer færdselsloven.
Han forklarede også, at situationen er blevet endnu mere presserende, efter at børnenes mor er flyttet til Hørsholm. Derfor er det ifølge ham helt afgørende, at han har mulighed for at køre bil.
Han er far til Lelou, 3, og Kenya, 9, som går i skole uden for byen, og bilen bruger han primært til at transportere dem til skole og børnehave, hvorfor den også er helt central i hans hverdag som far.