-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
Rørende hyldest: Jørgen de Mylius modtager ærespris
Jørgen de Mylius bliver fredag aften hædret for sit imponerende bidrag til den danske tv-branche.
Tv- og radiovært Jørgen de Mylius er blevet fejret på fineste vis i forbindelse med sin 80 års fødselsdag. DR diskede nemlig op med en stor overraskelse midt under en radiooptagelse, hvor han blev mødt med flag, konfetti og en buket blomster.
– Det væltede ind med mennesker, og der kom et ordentligt brag. Der tog de lidt fusen på mig, sagde han til HER&NU forud for TVPRISEN 2026.
Artiklen fortsætter under videoen:
Denne fredag finder endnu en fejring sted, da Jørgen de Mylius fik tildelt æresprisen Årets Otto af TVPRISENs executive udvalg for sin lange og imponerede karriere i tv-branchen.
– Jeg fik et lille comeback sidste år, fordi DR havde 100 års fødselsdag - og dermed også 100 års jubilæum. Der lavede jeg faktisk lidt tv igen. Jeg er rigtig, rigtig glad for, at I anerkender mine mange, mange tv-programmer - tusind tak, lød det fra Jørgen de Mylius efter modtagelsen af prisen.
Du kan se alle billederne lige her: