-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
-
Se billedet: Janni Ree viser sit barnebarn frem
-
Lykkelige Janni og Jeppe: Nu er det officielt!
-
Janni om hård periode: Vi fandt sammen i sorgen
Steffen Kretz med ny bog: "I orkanens øje"
Trods de mange uroligheder i USA lige nu, var Steffen Kretz at finde på den røde løber til gallapremiere på Golden Globe og BAFTA vinderen ’Hamnet’ i Moviehouse Hellerup.
Da HER&NU i går mødte den erfarne journalist og USA-korrespondent, Steffen Kretz, på den røde løber til gallapremieren på filmen "Hamnet", kunne han løfte sløret for et stort projekt, han netop har sat sidste punktum på.
Den 20. april udkommer hans nye bog "I orkanens øje" på Turbine Forlaget.
– Jeg er lige blevet færdig med en bog, som sjovt nok hedder "I orkanens øje", og som er en opfølgning på min forrige bog "Storm på vej", fortalte han til HER&NU.
Artiklen fortsætter under videoen:
Den kommende bog beskriver Steffen Kretz som: “historieskrivning, mens historien foregår”, hvor han følger de politiske begivenheder i USA, mens de udspiller sig. Den bygger videre på hans første bog, som satte fokus på de spændinger under præsidentvalget i 2020 og de efterfølgende begivenheder, der har skabt den uro og polarisering, USA oplever i dag.
– Nu er Donald Trump jo tilbage, og derfor befinder vi os nu i orkanens øje. Vi har set, at verden ikke bliver normal igen. Den kommer ikke tilbage til det, den var. Så nu står vi midt i centrum af det hele, lød det fra Steffen.
Midt i en orkan
Steffen Kretz forklarede, at bogens titel ikke er tilfældig. Som korrespondent har han oplevet flere orkaner, og set det helt særlige øjeblik, når man står midt i en orkan.
– Der er et sted inde i midten af en orkan, hvor der er helt stille, og hvor man kan se stjernerne om natten. Der ved man, at man lige er blevet ramt af noget meget voldsomt, og at det kommer igen. Man skal forberede sig på næste stormfront. Den bliver formentlig endnu vildere, sagde han på en kryptisk måde til slut.