-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
Ulla Vejby scorer ikonisk rolle
Skuespiller Ulla Vejby har sagt ja til en yderst ikonisk rolle.
- Se er det officielt, indleder Ulla Vejby en video på Instagram.
Skuespilleren har sagt ja til at spille den ikoniske søster Mulle i "Den eneste ene - the musical", der kommer til foråret 2026.
LÆS OGSÅ: Køber villa af kendispar: Her skal Dennis Knudsen og børnene bo
- Jeg glæder mig som et lille barn til at sige alle de ikoniske replikker og nyde musikken. Men mest af alt glæder jeg mig til at spille sammen med et hav af geniale og morsomme kolleger, tilføjer Ulla.
Husker du ikke Mulle, så har du måske hørt nogle af dine venner sige "Syv år Niels, syv år, så ved man noget", som er en af Mulles replikker, der er brugt igen og igen blandt danskerne i flere sammenhænge.
Susanne Biers film "Den eneste Ene" har i flere år været en kæmpe succes, og mon ikke det fortsætter i den fornyede genopsætning om den flinke køkkenmontør Niller og den svigtede skønhedsplejer Sus, der finder hinanden i en romantisk labyrint omgivet af familie, venner og en adopteret pige.
Foruden Ulla Vejby medvirker også Merete Mærkedahl, der spiller Sus, Magnus Haugaard, der spiller Niller/Niels, Niclas Kølpin, der spiller Knud, Sofie Jo Kaufmanas, der spiller Stella, Stanley Bakar, der spiller Sonny, Lise Lauenblad, der spiller Lizzie og Malou Takibo, der spiller adoptionsdamen. Samt flere.
Forestillingen instrueres af Reumert-vindende Frede Guldbrandsen, mens Silas Holst sørger for dansen i takt til hits som "Don't Look for Love" og Thomas Helmigs "The One and Only".
LÆS OGSÅ: Gustav Salinas sælger totalrenoveret sommerhus: Det gør ondt i hjertet