-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Tommy Kenter: Hemmeligt bryllup
Den 70-årige skuespiller har giftet sig med kæresten Janne Hiort.
Det var en glad Tommy Kenter der mandag aften modtog Hædersprisen ved uddelingen af Årets Reumert på Folketeatret. Her bekræftede skuespilleren også overfor HER&NU, at han har giftet sig med kæresten Janne Hiort, 57.
- Det er rart og dejligt. Det var helt privat ceremoni, sagde Kenter til HER&NU.
Til Ekstra Bladet fortæller han, at frieriet foregik i haven i sommerhuset.
– Jeg er romantisk med stort R, så selvom vi sad og fik en prosaisk kop kaffe, sparede jeg ikke på romantikken. Og hun sagde til alt held ja. Vores ringe er hammerslået sølv, som vi valgte i fællesskab. Jeg gik jo ikke ud og købte ringe, før jeg vidste, om hun ville giftes med mig, siger han til avisen.
Kenters datter, som er cand. theol., viede sammen med Københavns kulturborgmester parret på Det Ny Teater lige inden den store nedlukning i marts.
- Det er første gang jeg er blevet gift og dagen var helt fantastisk. Det er det største. Vi havde lavet vores egen ceremoni, og min datter viede os i det smukke rum under Det Ny Teater. Musikken var med Beach Boys og Procol Harum, sagde han i april til iscene.dk
Her fortalte han også, at der med vielselsen fulgte en renselsesproces.
- Vi flyttede sammen i år, og jeg solgte mit hus igennem 12 år, hvilket betød, at der skulle sorteres og smides ud fra et langt liv Og det er sgu hårdt, men også en stor tilfredsstillelse, når det er ovre.