-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Bookmakerne er ikke i tvivl: De ryger ud af "X Factor" i aften
Bookmakerne er helt sikre på, hvem der skal forlade det tredje liveshow i "X Factor" 2026.
Fredag er der igen liveshow i "X Factor" 2026, hvor det er tredje liveshow, der sendes. Allerede nu har bookmakerne spået, hvem der skal forlade konkurrencen. Oddsene peger nemlig tydeligt på, hvem der er i størst fare for at ryge ud.
Artiklen fortsætter under videoen.
Ifølge de seneste odds er gruppen 44 m2 storfavorit til at blive stemt ud i aften. Hos flere bookmakere ligger odds omkring 1,15 på, at netop duoen må forlade konkurrencen efter tredje liveshow.
Så lave odds betyder, at bookmakerne vurderer, at sandsynligheden er meget høj for, at 44 m2 ender nederst i seernes stemmer.
Gruppen, der består af de to unge fyre Jesper Gjøde Wallin og Alfred Sandø-Pedersen, har allerede været presset i de første to liveshows, hvor de endte i farezonen begge gange, og hvis oddssætterne får ret, kan fredag blive sidste gang, seerne får dem at se på scenen.
Artiklen fortsætter under billedet...
Disse deltagere er de næste på listen
Selvom 44 m2 er klar favorit til exit, er der også andre deltagere, som bookmakerne holder øje med.
De næste på listen over mulige udstemninger er:
Sara+Marie - odds omkring 6,00
MLI - odds omkring 9,00
Rasmus Djurhuus - odds omkring 9,00
Dog betyder det også, at bookmakerne vurderer, at der skal ske noget drastisk, før én af disse deltagere ryger ud i stedet for 44 m2.
"Under 23" dominerer sæsonen
I den anden ende af oddslisten finder man nogle af sæsonens stærkeste navne. Her vurderer bookmakerne, at risikoen for et exit i tredje liveshow er meget lille.
Deltagere som Ella Sophia, Hevi og Hugo A står alle med meget høje odds, hvilket i praksis betyder, at de anses som næsten sikre på at gå videre fra fredagens liveshow.
Ser man på oddsene for at vinde hele konkurrencen, tyder meget på, at det især er "Under 23"-kategorien, der står stærkt i årets sæson. Bookmakerne giver netop denne kategori de klart bedste chancer for at tage sejren i finalen, men alt kan stadig nå at ske.
"X Factor" kan ses i aften klokken 20.00 på TV 2 eller på TV 2 Play.