-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
-
Se billedet: Janni Ree viser sit barnebarn frem
-
Lykkelige Janni og Jeppe: Nu er det officielt!
-
Janni om hård periode: Vi fandt sammen i sorgen
Jesper Bank er blevet farfar igen: "Det er en fornøjelse"
Jesper Bank må rejse langt for at besøge sit barnebarn, men det gør han glædeligt.
Tidligere sejler og kaptajn på "Over Atlanten" Jesper Bank er kun i Danmark ganske få dage om året, men lige for tiden er det mere, end han plejer, for han er nemlig blevet farfar igen.
LÆS OGSÅ: Uheld under optagelserne til "Vores jord": Afbrød rejsen
Artiklen fortsætter under videoen.
Det fortæller han til HER&NU, da vi møder ham til "Sport 2025".
– Vi har lige fået yderligere ét barnebarn, så vi håber, vi får lejlighed til at følge mere med der, fortæller Jesper, der blev farfar den 28. december.
Det er andet barnebarn i rækken.
– Det er en fornøjelse. Der er jo en direkte blodlinje, men det er sjovt, der opstår kærlighed til sådan et væsen, der kommer ud af moren, og pludselig er der kærlighed. Det er specielt, siger Jesper og fortæller, hans søn har fået en dreng, der skal hedde Aksel.
Jesper og hustruen Lines søn bor i Vejle, og da de selv bor på Mallorca, er det svært.
– Det er ikke så godt, så der bliver optjent nogle bonuspoint hos de forskellige flyselskaber i øjeblikket, siger Jesper, der foruden at bo med hustruen Line på Mallorca også arbejder der.
– Det er et perfekt sted til at levere sejl til sejlbåde, som jeg arbejder med.
Selvom der er lang afstand mellem barnebarn og bedsteforældre, så er der en fordel ved at bo på Mallorca.
– Moren til barnet er faktisk fra Mallorca, så der er andre bedsteforældre dernede, så det giver helt sig selv, at de også kommer på besøg.
Jesper er far til sønnerne Rasmus og Mikkel.