-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
"Klassefesten 4" haglet ned af anmelderne: Nu langer Nicolaj Kopernikus ud
Skuespilleren har ikke meget til overs for den retorik, anmelderne har brugt, slår han fast.
Det er langt fra rosende gloser "Klassefesten 4" har fået fra anmelderne. Berlingske giver filmen én enkelt stjerne, da anmelderen ganske enkelt mener, at "bunden er nået i dansk film".
LÆS OGSÅ: Afslører ny sæson "Bachelorette": Èn ting bliver anderledes
Artiklen fortsætter under videoen:
Også Soundvenue har anmeldt filmen og har kvitteret med sølle to stjerner, og beskriver filmoplevelsen som "en irriterende kombination af glat og rodet – og fuldstændig ligegyldig".
Ekko giver filmen én stjerne med begrundelsen, at "det vil være en hån mod ærlig afføring at kalde fjerde ombæring af Klassefesten for noget lort".
En af filmens hovedpersoner spilles af Nicolaj Kopernikus, som torsdag aften ankom til premieren på "Frost", og her satte den 58-årige skuespiller ord på, hvad han mener om kritikken til den fremmødte presse.
Og her lægger han ikke fingrene imellem.
– Jeg har på mange måder ikke lyst til at kommentere på det. Jeg har ikke selv læst anmeldelserne, og jeg synes, det er helt fair, hvis man ikke kan lide vores film som anmelder, men jeg synes tonen har været meget perfid, og det er jeg ærgerlig over, siger han og uddyber:
– Det er på den forkerte side af sund fornuft, og jeg synes, tonen har været underlig, men folk har lov til at mene, hvad de vil, siger han.
Samtidig er han glad for, at billetterne bliver revet væk i biograferne.
– Folk vælter ind i biografen, og det er dejligt. Det er vi rigtig taknemmelige for. Vi er stolte af den film, og vi er glade. Så vi er glade for, at publikum er glade og griner, og det er sådan, vi ønskede, de skulle have det, forklarer han.
Du kan høre hele interviewet med Nicolaj Kopernikus øverst i artiklen.