-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
"X Factor"-deltager Lasse Skriver: Det var en svær periode
Lasse Skriver har taget et personligt emne med ind i Dansk Melodi Grand Prix.
For tidligere "X Factor"-deltager Lasse Skriver har Melodi Grand Prix altid været et show, der er blevet vist hjemme i stuen, hvor han kommer fra, og han har altid set det som en urealistisk drøm at nå til selv, men nu står han der.
LÆS OGSÅ: Emil Nielsen: Derfor skifter jeg klub
Artiklen fortsætter under videoen.
Lasse er nemlig en af årets artister, og han har taget en meget personlig sang med til i år.
Lasse flyttede til København fra Jylland allerede som 17-årig, og det har ikke været nemt, men en ekskæreste hjalp ham. Det synger han om i sangen, han håber får ham til The Eurovision Song Contest.
– Det var selvfølgelig svært i starten, men jeg er landet et godt sted, og jeg er glad for at bo herovre, så det er skønt. Men det har helt sikkert været en svær periode, siger Lasse til pressedag på Melodi Grand Prix.
I snakken om ekskæresten faldt spørgsmålet naturligt på kærligheden i dag, men der må Lasse skuffe. Han er nemlig ikke i et forhold, og om han dater, holder han for sig selv.
Dansk Melodi Grand Prix 2026 afholdes i Arena Nord i Frederikshavn den 14. februar med Sara Bro og Alex Høgh Andersen som værter.