-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
-
Se billedet: Janni Ree viser sit barnebarn frem
Trine Østergaard: Det største øjeblik var...
Især medaljerne har særlig betydning for landsholdets anfører, men én står mere frem end de andre.
Den 34-årige anfører på det danske kvindelandshold i håndbold, Trine Østergaard, er den mest erfarne af spillerne ved denne slutrunde.
Artiklen fortsætter efter videoen.
Hun har mere end 200 kampe og 450 mål på sit CV for landsholdet og en rygsæk fyldt med minder. Men hvad har været den største oplevelse for landsholdet?
- Jeg synes, der er mange gode minder efterhånden. Det er jo helt klart, når vi har vundet medaljer, og jeg tror også, slutrunden på hjemmebane var en kæmpe stor ting, fortalte hun til HER&NU, da vi mødte hende til landsholdssamlingen forud for VM, og fortsatte:
- Nu har jeg fået lov at prøve det to gange. Men den seneste var en kæmpe stor oplevelse - at få lov at spille for så mange danske fans, men bare generelt de medaljer vi har vundet til Danmark, det har været en super stor ting.
Det var for to år siden i 2023, at Danmark spillede VM på hjemmebane, hvor de fik bronze.