-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
'Valdes Jul'-stjernes forældre politianmelder julekalender-producent
Cosmo Film anmeldt for Selma Kjær Kuscus ulovligt lange arbejdsdage.
Forældrene til Selma Kjær Kuscu, der spillede Rita 'Valdes jul', har politianmeldt produktionselskabet bag TV 2's julekalender for deres datters ulovligt lange arbejdsdage.
LÆS OGSÅ: Elvira Pitzner tilbage: Lever i nuet
Børn under 13 må ikke arbejde, men film og tv-branchen kan søge poltiet om undtagelse.
Ifølge tilladelsen til Cosmo Film, som DR har set, blev der givet tilladelse til arbejde fire timer dagligt, og enkelte dage seks timer, "hvori der afholdes længere pause".
LÆS OGSÅ: Her er Mikkel Hansens private kærlighed
Ifølge Selmas mor blev det flere gange til op op mod otte timer.
- De har svigtet hende ved at tro, at et niårigt barn kunne arbejde som en voksen, siger Louise Kjær Kuscu til DR.
Af hensyn til de kostbare optagelser trak forældrene ikke datteren fra produktionen, men prøvede i stedet at få Cosmo Film til at rette ind.
LÆS OGSÅ: Sådan har du aldrig set 'Tinka' før
Efterfølgede har de holdt flere møder med selskabet, men fordi de ikke ville erkende brud på tilladelsen, har forældrene nu politianmeldt dem.
Forinden havde Cosmo Film meddelt forældrene, at Selma ikke skulle være med i næste sæson af julekalenderen, der snart skal optages.
LÆS OGSÅ: Er Amalie blevet alene med pigerne? Nu svarer hun
Cosmo Film erkender overfor DR, at de "grundet uklarheder" har begået en fejl, som de er kede af, og som de fremadrettet vil rette op på, mens TV2 siger, de ikke kan samarbejde med producenter, som bryder deres regler.