-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
"Landmand søger kærlighed"-Svend skal være far: Det er godt timet
Kærligheden både blomstrer og bærer frugt for sidste års deltager i "Landmand søger kærlighed".
Hele to gange har Svend Kirkegaard Hansen jagtet kærligheden i "Landmand søger kærlighed", men både i 2020 og i 2024 brast kærligheden igen.
LÆS OGSÅ: Nicklas Bendtner i stor sorg
Kort efter blomstrede den dog for alvor, da Svend fandt sammen med kæresten Anja Dahl, der allerede efter hans første deltagelse i programmet havde skrevet til ham.
Artiklen fortsætter efter videoen.
Nu var timingen dog rigtig for dem begge, og siden første møde har de to været sammen. Det er godt et år siden, og nu tager parret endnu et stort skridt sammen.
Inden længe bliver 47-årige Svend og 34-årige Anja nemlig forældre for første gang. Det skriver TV 2, og overfor HER&NU bekræfter parret graviditeten.
— Terminsdato holder vi for os selv, men babyen kommer til efteråret, fortæller Anja.
Parret har valgt ikke at kende kønnet på deres kommende søn eller datter forud for fødslen, fordi de gerne vil overraskes.
— Man behøver ikke vide alt i dag. Men vi kalder den for sjov Ib, bare for at personliggøre det lidt, fortæller Anja, som har brugt sommereferien på at flytte ind på Svends gård.
— Så jeg går og pakker ud og prøver at vænne mig til at bo på landet og den lange køretur til mit arbejde i Skive hver dag. Det var lidt svært at se andre bære mine ting, imens jeg kun kunne kigge på og pakke kasserne på grund af babyen i maven, fortæller hun og tilføjer:
— Jeg har været ude at investere i en større bil, der bedre kan holde til mine lange ture. Og Svend var med på sidelinjen, så jeg fandt en, der var stor nok til barnevognen - han er så god og fremtidstænkende med sådan noget.
Graviditeten var ikke planlagt
Anja og Svend havde ikke planlagt graviditeten, så de blev både overraskede og glade, da de fandt ud af, at Anja var gravid.
— Vi havde jo snakket om børn, da vi mødtes. Vi skulle lige vænne os til tanken i starten, men nu glæder vi os meget. Jeg er da sikker på, at det bliver hårdt, men også helt fantastisk for os begge at få en drøm opfyldt, fortæller Anja, som må være ene om barslen.
— Svend kan ikke holde barsel, fordi han jo har køerne, men det er rart, at han er i nærheden hver dag. Jeg synes, der er noget utroligt smukt i at skabe et nyt lille væsen, der er en blanding af os begge. Barnet er meget aktiv i maven, så jeg driller Svend med, at jeg tror, det er fordi, den har så aktiv en far.
Parret er endnu ikke klar til babyens ankomst, men de har fået købt en barnevogn og lidt andet.
— Svend tager det meget stille og roligt, og jeg bygger så småt rede. Svend er dog glad for at barnet først kommer efter, han er færdig med høsten til efteråret. Han siger, at det er godt timet, slutter Anja med et smil.